Lankašīra

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Lankašīra
Lancashire
Novietojums
EnglandLancashire.png
Galvenie dati
Statuss: vēsturiskā, ceremoniālā un nemetropoles (mazāka) grāfiste
Reģions: Ziemeļrietumanglija
Admin. centrs: Prestona
Lielākā pilsēta: Prestona
Platība : 3 075 km²
Iedzīvotāju skaits: 1 439 200 (2005)
Iedzīvotāju blīvums : 468/km²
Mājaslapa: http://www.lancashire.gov.uk/
Sarkanā roze - Lankašīras simbols

Lankašīra (angļu - Lancashire) - vēsturiskā, ceremoniālā un nemetropoles grāfiste Anglijas ziemeļrietumos pie Īrijas jūras. Tradicionālā grāfistes galvaspilsēta ir Lenkastera, tomēr mūsdienu administratīvais centrs ir Prestona. Vēsturiski Lankašīras teritorija ir lielāka, tomēr 1974. gadā no tās atdalīja dienviddaļas biezi apdzīvotās teritorijas - Liverpūles un Mančestras aglomerāciju, izveidojot atsevišķas metropoles grāfistes - Mersisaidu un Lielo Mančestru.

Ceremoniālā grāfiste iedalās divpadsmit apgabalos un divās apvienotajās pārvaldēs (Blekpūla un Blekbērna ar Darvenu), kuras neietilpst nemetropoles grāfistē. Lielākās pilsētas ceremoniālās grāfistes teritorijā - Prestona, Blekpūla, Blekbērna, Bērnlija.

Lankašīras reljefs ir nolaidens virzienā no Peniniem uz Īrijas jūru. Lielākā upe - Mersija, kura vēsturiski ir Lankašīras robežupe ar Češīru, bet mūsdienās vairs neatrodas administratīvās Lankašīras teritorijā.

Vēsturiski Lankašīra zināma no 1182. gada - vēlāk kā citas vēsturiskās grāfistes. Tradicionālais Lankašīras un to valdnieku - Lenkasteru simbols ir sarkana roze. Lankasteru karš ar Jorkiem (to simbols bija balta roze) XV gadsimta Anglijā ieguvis nosaukumu Sarkanās un Baltās rozes karš. XVIII gadsimta beigās Lankašīras dienviddaļa kļuva par vienu no Rūpnieciskās revolūcijas centriem.

Mūsdienās Lankašīrā atrodas vairākas militārās kompānijas BAE Systems rūpnīcas, kā arī sporta automobīļu kompānija TVR.

Sportā pazīstama ar kriketa, regbija un futbola (Blekbērnas "Rovers") klubiem.

Ievērojamas vietas:

Lankašīras ainava