Mazaalai

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par Zemes mākslīgo pavadoni. Par dzīvnieku skatīt rakstu Gobi lācis.
Mazaalai
KA veids eksperimentāls pavadonis
Operators Mongolijas Valsts universitāte, Karogs: Mongolija Mongolija
Izgatavotāji Kjusju tehnoloģiju institūts, Karogs: Japāna Japāna
Bāzes platforma CubeSat 1U
Starta datums 03.06.2017. 21:07:38 UTC
Starta vieta Kanaverala LC-39A Karogs: Amerikas Savienotās Valstis ASV
Nesējraķete Falcon 9 v1.2
Palaists kopā ar SpaceX CRS-11, TOKI, GhanaSat-1, BRAC Onnesha, Nigeria EduSat-1
Darbības ilgums 6 mēneši (plānots)
NSSDC ID 1998-067MW
SCN 42822
Orbītas elementi
Centr. ķermenis Zeme
Orbītas veids LEO

Mazaalai (IPA: [madz͡aːlai]), zināms arī kā NUMSAT-1U un BIRDS-M, ir Mongolijas pirmais Zemes mākslīgais pavadonis. GhanaSat-1 2017. gada jūnijā ar kravas kuģi SpaceX CRS-11 nogādāts Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), no kurienes brīvā lidojumā orbītā palaists jūlijā. Pavadonis nosaukts Mongolijas nacionālā dzīvnieka Gobi lāča (mongoļu valodā Мазаалай) vārdā.

Pavadoni konstruēja, montēja un testēja Mongolijas Valsts universitātes trīs studenti. Projektu atbalstīja UNESCO un Japānas Kjusju tehnoloģiju institūts kā daļa no Joint Global Multi-Nation Birds Satellite projekta. Divu gadu laikā trīs studenti no katras piecu dalībvalstu universitātes Kjusju tehnoloģiju institūtā darbojās pie BIRDS pavadoņa izgatavošanas.

Mazaalai veidots CubeSat 1U formā ar masu aptuveni 1 kg. Tam iebūvēta 100 m izšķirtspējas kamera (400 km orbītā). Pavadonis veiks GPS lokācijas eksperimentus. Tiks veikti gaisa blīvuma un kosmiskās radiācijas novērojumi.[1]

Lidojuma gaita[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

GhanaSat-1 tika palaists 2017. gada 3. jūnijā 21:07:38 UTC ar nesējraķeti Falcon 9 v1.2 no Kanaveralas zemesraga Gaisa spēku stacijas kravas kuģa SpaceX CRS-11 hermētiskajā nodalījumā kopā ar citiem nanopavadoņiem TOKI, GhanaSat-1, BRAC Onnesha un Nigeria EduSat-1. Kravas kuģis SKS sasniedza 5. jūnijā. GhanaSat-1 palaists orbītā brīvā lidojumā 7. jūlijā 08:50 UTC no nanopavadoņu palaišanas iekārtas J-SSOD Nr. 7 reizē ar pavadoņiem TOKI un GhanaSat-1.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]