Melnais piparkrūms

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Melnais pipars)
Jump to navigation Jump to search
Melnais piparkrūms
Piper nigrum (Linnaeus, 1753)
Melnais piparkrūms
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
TipsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseDivdīgļlapji (Magnoliopsida)
RindaPiparu rinda (Piperales)
DzimtaPiparu dzimta (Piperaceae)
ĢintsPiparkrūmi (Piper)
SugaMelnais piparkrūms (P. nigrum)
Melnais piparkrūms Vikikrātuvē

Melnais piparkrūms[1] jeb melnais pipars (Piper nigrum) ir daudzgadīgs piparu dzimtas kāpelētājaugs ar tievu, lokanu stumbru, kura garums var sasniegt pat 10—12 metrus. Izžāvētus tā negatavos augļus (melnos piparus) izmanto kā garšvielu. Melnais piparkrūms ir arī ārstniecības augi.

Melnā pipara ziedi ir mazi, pelēki dzelteni vai balti, izvietojušies ziedkopā 7—10 centimetru garumā. Auglis ir apaļš kaulenis, kura diametrs ir no 3 līdz 5 milimetriem zaļā krāsā, kad gatavojas, tad iesarkans, bet, kad ir izžāvēts negatavs auglis, tad ir melns, bet izžāvēts gatavs auglis ir balts. Garšvielu no melnajiem pipariem gatavo no tā nenobriedušiem izžāvētajiem augļiem. Vislielākā melno piparu raža 2013. gadā tika ievākta Vjetnamā, Indonēzijā, Indijā, Brazīlijā un Ķīnā.[2] Ražu vāc divas reizes gadā. Melnā piparkrūma dabiskais izplatības areāls ir Dienvidāzija un Dienvidaustrumāzija.

Melnie pipari[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: pipari

No piparkrūma augļiem iegūst garšvielu — melnos piparus. Tos iegūst izžāvējot negatavus augļus. Ja izžāvē gatavus augļus, iegūst baltos piparus. Melnie pipari ir mazi, krunkaini un sfēriski graudiņi, kuru izmērs ir aptuveni 5 mm diametrā. Salīdzinot ar baltajiem pipariem, melnie pipari ir smaržīgāki un asāki. Šī garšviela ir viena no izmantotākajām pasaulē. To izmanto daudzu tautu virtuvēs.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Agronomijas terminu vārdnīca. Terminoloģija 9. R. : Zinātne. 1973.
  2. «Pepper (piper spp.), Production/Crops». Food And Agriculture Organization of the United Nations: Statistical Division (FAOSTAT). 2013. Skatīts: 2015. gada 7. novembris.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]