Pāriet uz saturu

Muse

Vikipēdijas lapa
Muse
Muse uzstāšanās laikā 2010. gadā Melburnā, Austrālijā — no kreisās Dominiks Hauards, Metjū Belamijs un Kristofers Volstenholms.
Galvenā informācija
Izcelsmes vieta Apvienotā Karaliste Teinmouta, Apvienotā Karaliste
Žanri alternatīvais roks
progresīvais roks
Darbības gadi 1994—pašlaik
Izdevēji Dangerous Records
Warner Brothers Records
Eastwest Records
Atlantic Records
Helium 3
Mājaslapa muse.mu
Dalībnieki
Metjū Belamijs
Dominiks Hauards
Kriss Volstenholms

Muse ir angļu rokgrupa, ko 1994. gadā dibināja Metjū Belamijs (vokāls, ģitāra, taustiņinstrumenti), Kristofers Volstenholms (basģitāra, fona vokāls) un Dominiks Hauards (bungas, sitamie instrumenti). Grupa zināma ar enerģiskajiem un krāšņajiem koncertiem un vairāku mūzikas stilu apvienošanu.

Izveidošanās un pirmie gadi (1992—1997)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Muse pašreizējie dalībnieki tolaik vēl spēlēja dažādās grupās. Belamijs iesaistījās Hauarda grupā kā ģitārists. Savukārt Volstenholmam, kurš toreiz spēlēja bungas, tika palūgts iemācīties spēlēt basģitāru. Viņš piedāvājumu pieņēma.

1994. gadā vēl ar nosaukumu Rocket Baby Dolls viņi uzvarēja vietējā grupu konkursā. Pēc šīs uzstāšanās viņi sāka uztvert visu nopietnāk, nomainot grupas nosaukumu uz Muse. Tolaik savā mūzikā viņi ļoti bija ietekmējušies no The Beatles.

Pirmie albumi (1998—2000)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Grupas logo.

Pēc pāris gadu darba Muse jau bija ieguvuši fanus un nospēlējuši dažus koncertus Londonā un Mančestrā. 1998. gadā grupa izdeva minialbumu. Arī otrais izdotais ieraksts bija minialbums un jau piesaistīja radio staciju uzmanību. Tomēr britu ierakstu kompānijas nevēlējās noslēgt līgumus ar grupu, jo viņu skanējums bija pārāk līdzīgs Radiohead. Tādēļ Muse noslēdza līgumu ar kompāniju ASV.

Grupas pirmo albumu Showbiz, kas iznāca 1999. gada 9. septembrī, producēja Džons Lekijs, kurš pirms tam bija strādājis tieši ar Radiohead. Pats albums parādīja grupas vieglo skanējumu, bet dziesmu vārdos tika stāstīts par grūtībām, ar kurām viņi saskārās pierādot sevi dzimtajā pilsētā Teignmoutā.

Pēc albuma izlaišanas Muse spēlēja vairākos lielos festivālos Eiropā, iegūstot fanus Rietumeiropā, īpaši Francijā. Tāpat viņi palīdzēja Red Hot Chili Peppers un Foo Fighters viņu tūrēs ASV.

Origin of Symmetry un Hullabaloo (2001—2002)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Otrajā grupas albumā Origin of Symmetry Muse eksperimentēja ar dažādiem mūzikas instrumentiem. Belamijs dziedot daudz izmantoja augstās notis, bet savā ģitārspēlē bija ietekmējies no Džimija Hendriksa un Toma Morello. Albums saņēma labas atsauksmes no kritiķiem

Selina Diona savu Las Vegasas šovu vēlējās nosaukt par "Muse", tomēr grupai bija oficiālas tiesības uz šo vārdu. Diona piedāvāja 50 000 dolāru, bet piedāvājums tika noraidīts. Kā teica Belamijs: "Mēs nevēlamies, lai mūs uzskatītu par Dionas pavadošo grupu."

Izdevējkompānija Maverick, ar ko sadarbojās Muse, nebija apmierināta ar Belamija vokāla stilu, lūdzot grupai pārveidot dažas dziesmas albuma izdošanai ASV. Grupa to nevēlējās, pārtraucot saistības ar Maverick. Origin of Symmetry ASV tika izdots tikai 2005. gadā.

2002. gadā grupa izdeva albumu Hullabaloo, kurā bija apkopotas dziesmas no iepriekšējo ierakstu B pusēm, kā arī vairākas dziesmas no koncerta Parīzē. DVD versijā bija šī koncerta pilnā versija.

Absolution (2003—2005)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Muse koncerts 2004. gada aprīlī Toronto

Jaunais albums Absolution tika izdots 2003. gada otrajā pusē. Populāri kļuva singli Time Is Running Out un Hysteria. Albuma tēma bija pasaules gals un notikumi ap to. Bija arī pozitīvu vēsti nesošas dziesmas Blackout un Butterflies and Hurricanes. Šādas tēmas izvēle bija saistīta ar Belamija aizraušanos ar zinātni, teoloģiju, sazvērestības teorijām un pārdabisko.

Absolution ietvaros Muse devās pirmajā vispasaules tūrē, gada laikā uzstājoties Austrālijā, Jaunzēlandē, ASV, Kanādā un Francijā. Pašā pirmajā koncertā ASV Belamijs traumēja sevi ar ģitāru, kā rezultātā uzstāšanās tika pārtraukta.

2004. gadā grupa uzstājās Glāstonberijas Festivālā. Pēc uzstāšanās grupa to nosauca par "viņu dzīves labāko koncertu", tomēr neilgi pēc tam notika nelaime — Dominika Hauarda tēvs Bils Hauards, kurš atrazdamies festivālā, lai vērotu grupu, mira no sirdstriekas.

Tūri Muse pabeidza 2005. gada sākumā. Tāpat viņi uzstājās arī Live 8 labdarības koncertā Parīzē.

Black Holes & Revelations un HAARP (2006—2008)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2006. gada 9. martā tika izdots grupas ceturtais albums Black Holes & Revelations. Tas tika labi novērtēts gan no kritiķiem, gan no faniem. Atšķirībā no Absolution ieraksta, šoreiz dziesmu vēstījums bija diezgan dažāds — politika, mīlestība, citplanētiešu iebrukums, paranoja.

Albuma ietvaros grupa devās arī koncerttūrē, sākot to Anglijā, bet pēc tam viesojoties Ziemeļamerikā, Austrālijā, Jaunzēlandē un Dienvidāzijā. 2007. gada 16. un 17. jūnijā Muse sniedza divus koncertus atjaunotajā Vemblija stadionā. Abi koncerti tika ieraksti un izdoti CD un DVD formātā ar nosaukumu HAARP.

2007. gada 2. jūlijā Muse uzstājās arī Latvijā, uz Arēna Rīga skatuves.

The Resistance (2009—2011)

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2008. gada 2. septembrī Muse kopā ar reperi The Streets ierakstīja dziesmu Who Knows Who.

Piektais studijas albums The Resistance tika izdots 2009. gada 14. septembrī. Pirmie divi albuma singli Uprising (iznācis 2009. gada 7. septembrī) un Undisclosed Desires (iznācis 2009. gada 16. novembrī) bija arī veiksmīgākie. Šoreiz albuma tēma ir diezgan konkrēta: sacelšanās pret pastāvošo sistēmu, cīņa par brīvību un varu. Tomēr ir ietvertas arī citas tēmas, piemēram, mīlesība un pasaules gals. Gan no kritiķiem, gan no faniem albums saņēmis labu vērtējumu. The Resistance ir saņēmis pirmo grupas Grammy balvu 2011. gada februārī par labāko roka albumu.

The Resistance tūre sākās 2009. gada 22. oktobrī, Helsinkos un turpinājās līdz pat 2011. gada augustam, kad vairākos ASV un Anglijas festivālos tika atzīmēta Orgin of Symmetry desmitā gadadiena.

Muse parasti tiek klasificēta kā alternatīvā roka un progresīvā roka grupa. Viņu skanējumā tiek apvienots indie roks, elektroniskā mūzika, klasiskā mūzika un pat smagais metāls.

Black Holes & Revelations albumā bija dzirdama ietekme arī no itāļu mūzikas, kas saistīta ar mūzikas un vārdu autora Belamija dzīvošanu tur.

Klasiskā mūzika

Mūsdienu mūzika

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]