Parastā zirgkastaņa

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Parastā zirgkastaņa
Aesculus hippocastanum L.
Parastā zirgkastaņa (Aesculus hippocastanum)
Parastā zirgkastaņa (Aesculus hippocastanum)
Klasifikācija
ValstsAugi (Plantae)
NodalījumsSegsēkļi (Magnoliophyta)
KlaseDivdīgļlapji (Magnoliopsida)
DzimtaZirgkastaņu dzimta (Hippocastanaceae)
ĢintsZirgkastaņas (Aesculus)
SugaParastā zirgkastaņa (A. hippocastanum)
Parastā zirgkastaņa Vikikrātuvē

Parastā zirgkastaņa, arī zirgkastanis (latīņu: Aesculus hippocastanum) — dekoratīvs zirgkastaņu dzimtas koks ar piramidālu vainagu. Pumpuri ļoti lipīgi, līdz 2,5 cm gari. Lapas pretējas, staraini saliktas, ar 5 - 9 lapiņām. Ziedi balti, ar sarkaniem vai dzelteniem plankumiem, sakopoti stāvās skarās vai ķekaros. Auglis dzeloņaina pogaļa ar 1 vai 2 sēklām. Zied maijā. Sēklas nogatavojas septembrī, oktobrī. Sēklas satur kumarīnglikozīdus - eskulīnu, fraksīnu, saponīnu escīnu, flavonoīdus, eļļu, miecvielas, cieti, fitosterīnus, B1, C un K vitamīnus. Lapās ir karotinoīdi, flavonoīdi un citas vielas. Ziedi satur flavonglikozīdus - kvercitrīnu, izokvercitrīnu, rutīnu, karotinoīdus u.c. Mizā ir eskulīns, fraksīns, saponīns escīns, miecvielas, flavonoīdi u.c.

Ārstniecībā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zirgkastaņas sēklu ekstraktam ir venotoniskas īpašības, tas tiek izmantots kā pārtikas piedeva/bezrecepšu medikaments vēnu atteces traucējumu gadījumā.

Kādā pētījumā iekšķīga zirgkastaņas sēklu ekstrakta lietošana (50 mg divreiz dienā) deva tādus pašus rezultātus kā 2. klases kompresijas zeķes. Salīdzinot subjektu smagāk skarto apakšējo ekstremitāšu tilpumu, rezultāti bijuši: zirgkastaņas ekstrakts - tilpums samazinājies par 43,9 ml; kompresijas terapija - tilpums samazinājies par 46,7 ml; placebo - tilpums palielinājies par 9,8 ml. Secināts, ka kompresijas zeķes un zirgkastaņas ekstrakts ir vienlīdz efektīvi alternatīvi vai papildus terapijas veidi.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]