Purva tilbīte

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Purva tilbīte
Tringa glareola (Linnaeus)
Purva tilbīte
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlasePutni (Aves)
KārtaTārtiņveidīgie (Charadriiformes)
DzimtaSloku dzimta (Scolopacidae)
ĢintsTilbītes (Tringa)
SugaPurva tilbīte (Tringa glareola)
Purva tilbīte Vikikrātuvē

Purva tilbīte (Tringa glareola (L.)) ir sloku dzimtas Latvijā ligzdojoša tārtiņveidīgo putnu suga. Purva tilbītei visradniecīgākās ir dīķa tilbīte (Tringa stagnatilis) un pļavu tilbīte (Tringa totanus). Šo sugu kopējais priekštecis dzīvoja miocēna un pliocēna mijā, apmēram pirms 5—6 miljoniem gadu.

Eiropā aizsargājama putnu suga, iekļauta Eiropas Savienības Putnu direktīvas I pielikumā.[1] Sugas populācija nav apdraudēta.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Purva tilbītes ir migranti, ceļošanas laikā mēdz pulcēties lielākos un mazākos bariņos, tad sastopamas dažādos mitrājos un jūras piekrastē. Ligzdo Ziemeļeiropā un Krievijā līdz pat Kamčatkai. Ziemo Āfrikā, Indijā, Dienvidaustrumu Āzijā un Austrālijā.

Ligzdošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ligzda atrodas uz zemes, labi paslēpta, mazuļi ir ligzdbēgļi un ļoti meistarīgi slēpjas no plēsējiem. Ādažu aizsargājamo ainavu apvidū purva tilbītes ligzdo gan Rampas purvā, gan Ādažu poligona klajumu slapjākās, zāļainās vietās.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Purva tilbītei ir gaiša virsaste un smalksvītrains astes gals. Riesta tērpā visai izteikta gaiša uzacs svītra. Purva tilbīte ir mazākā no tilbīšu ģints putniem (mazāko sugas pārstāvju ķermeņa garums var būt 19 cm, bet spārnu plētums 56 cm).[2] Purva tilbītes svars ir 62 grami.

Barība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Barojas pārsvarā ar kukaiņiem un moluskiem, bet arī ar sēklām, aļģēm, tārpiem, vēžveidīgajiem, zirnekļveidīgajiem, zivīm un vardēm.[2]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]