Zantes pagasts

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Zantes pagasts
Zantes pagasts LocMap.png
Novads: Kandavas novads
Centrs: Zante
Platība: 96,1 km2
Iedzīvotāji (2010): 653[1]
Blīvums: 6.8 iedz./km2
Vēsturiskie nosaukumi
vācu: Santen
krievu: Зантенская
Zantes pagasts Vikikrātuvē

Zantes pagasts ir viena no Kandavas novada administratīvajām teritorijām tā dienvidos. Robežojas ar sava novada Vānes un Zemītes pagastiem, Jaunpils novada Viesatu pagastu un Brocēnu novada Gaiķu un Remtes pagastiem. Lielākās apdzīvotās vietas ir Zante (pagasta centrs), Jaundziras, Mazzante, Plāņi, Miezāji.

Lielākās upes pagastā ir Amula un Vēdzele, bet ūdenstilpes - Kazukalnu, Kuļķu, Mednieku dīķi. Pagasts ir bagāts ar mežiem. Smiltiņu kalns (Ķīķerkalns) ir augstākā pagasta virsotne (155,3 m virs jūras līmeņa).

Interesanti apskates objekti ir Lindes akmens (44. lielākais Latvijā), Dziru dzirnavu apkārtne, Zantes muiža, Kurzemes cietokšņa muzejs u.c. Zantes pagastā darbojas pamatskola, vairākas nevalstiskās organizācijas, bibliotēka, kultūras nams.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kurzemes cietokšņa muzejs Zantē.

Pirmo reizi vēstures avotos Zante ir minēta 1595. gadā, nosaukums radies no ordeņa vasaļa vārda Zante (vācu: Sante). Zantes pagasts ietilpst Tukuma apriņķi kopš 1925. gada. Pirms tam tas bija Talsu apriņķa sastāvā. 1936. gadā pagastā dzīvoja apmēram 1800 iedzīvotāji (no tiem 27% vāciešu), platība bija 86,7 km² un tā budžets bija 23 000 latu.[2]

1945. gadā pagastā izveidoja Zantes un Dziru ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. 1954. gadā Zantes ciemam pievienoja Dziru ciemu.[3] Tagadējā Zantes pagasta teritorija kā administratīva vienība ir beigusi veidoties 1984. gadā. Administratīvajos pārkārtojumos tagadējā Zantes pagastā iekļautas nelielas teritorijas no kādreizējiem Aizupes un Matkules pagastiem, bet neliela teritorija pievienota Zemītes pagastam. 1990. gadā ciems tika reorganizēts par pagastu. 2009. gadā Zantes pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāva Kandavas novadā.[4]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]