Smārdes pagasts

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Smārdes pagasts
Smārdes pagasts LocMap.png
Smārdes pagasta ģerbonis
Ģerbonis
Novads: Engures novads
Centrs: Smārde
Platība: 214,7 km2
Iedzīvotāji (2010): 2830[1]
Blīvums: 13.2 iedz./km2
Mājaslapa: www.smarde.lv
Vēsturiskie nosaukumi
vācu: Eckendorf
krievu: Экендорфская
Smārdes pagasts Vikikrātuvē

Smārdes pagasts ir Engures novada teritoriāla vienība Zemgales ziemeļos. Robežojas ar Tukuma un Jūrmalas pilsētām, kā arī Sēmes, Tumes, Degoles, Slampes, Lapmežciema un Engures pagastiem. Lielākās apdzīvotās vietas pagasta teritorijā ir Smārde, Milzkalne, Rauda un Cērkste.

Lielākie ezeri ir Kaņieris, Valguma ezers un Melnezers. Caur pagastu tek Slocene, Skujupe. Attālums līdz Rīgai no Smārdes ir 60 kilometri, bet līdz tuvākajai pilsētai Tukumam — 12 kilometri.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmo reizi Smārdes vārds ir minēts vēstures avotos 1253. gadā. 1935. gadā Tukuma apriņķa Smārdes pagasta (līdz 1925. gadam Ozolnieku pagasts) platība bija 172,8 km² un tajā dzīvoja 1955 iedzīvotāji. 1945. gadā pagastā izveidoja Aizpures, Ošleju un Smārdes ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. Tukuma rajona Smārdes ciemam pievienoja likvidēto Aizpures ciemu, 1960. gadā — Praviņu ciema Staļina kolhoza teritoriju, 1965. gadā — Milzkalnes ciema kolhoza «Padomju Latvija» teritoriju. 1975. gadā pievienoja likvidēto Milzkalnes ciemu, bet daļu teritorijas iekļāva jaunizveidotajā Ozolpils ciemā. 1977. gadā pievienoja daļu likvidētā Ozolpils ciema teritorijas.[2] 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2009. gadā Smārdes pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāva Engures novadā.

Caur tagadējā Smārdes pagasta teritoriju ir gājusi gan Pirmā pasaules kara, gan arī Otrā pasaules kara frontes.

Infrastruktūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pagastam cauri iet dzelzceļa līnija Rīga - Tukums ar stacijām Smārdē un Milzkalnē. Smārdes pagastā atrodas arī daļa Ķemeru nacionālā parka. Pagastā darbojas divas skolas - Smārdes pamatskola un Milzkalnes sākumskola, kā arī Smārdes bērnu pirmsskolas izglītības iestāde. Pagastā darbojas arī deju kolektīvi un kori.

Ievērojami cilvēki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās 01.07.2010.
  2. Okupētās Latvijas administratīvi teritoriālais iedalījums. Latvijas Valsts arhīvu ģenerāldirekcija. Rīga, 1997. ISBN 9984-9256-0-9

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]