Čerņigovas apgabals

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Čerņigivas apgabals)
Jump to navigation Jump to search
Čerņigovas apgabals
Чернігівська область
—  apgabals  —
Kačaņivkas pils
Kačaņivkas pils
Flag of Čerņigovas apgabals
Karogs
Coat of arms of Čerņigovas apgabals
Ģerbonis
Chernihiv in Ukraine (claims hatched).svg
Valsts Karogs: Ukraina Ukraina
Centrs Čerņigova
Administratīvais iedalījums
Platība 
 - Kopā 31 865 km²
Iedzīvotāji (2014)
 - Kopā 1 066 800
 - Blīvums 33,5/km²
 - Etniskais sastāvs ukraiņi (93,47%)
krievi (5,03%)
Mājaslapa: http://chernihiv-oblrada.gov.ua/
Čerņigovas apgabals Vikikrātuvē

Čerņigovas apgabals jeb Čerņihivas apgabals (ukraiņu: Чернігівська область) ir viens no Ukrainas apgabaliem. Tas robežojas ar Kijevas apgabalu rietumos un dienvidrietumos, Poltavas apgabalu dienvidos, Sumu apgabalu austrumos, kā arī Brjanskas apgabalu Krievijā, ziemeļos un Gomeļas apgabalu Baltkrievijā, ziemeļrietumos. Apgabala rietumos atrodas Slavutičas pilsētas eksklāvs, kas pieder Kijevas apgabalam.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tagadējā Černihivas apgabala teritorijā no 1024. gada valdīja Čerņigovas kņazi, kurus iecēla Kijevas lielkņazi. Pēc nokļūšanas Zelta Ordas atkarībā šī teritorija bija pakļauta Brjanskas kņaziem. Lietuvas valdnieks Aļģirds ap 1355. gadu sadalīja bijušo Čerņigovas-Severskas zemi trīs dalienās. Čerņigovā un Trubačevskā valdīja viņa dēls Dmitrijs (Dmitrijus Algirdaitis, 1356.–1379. gadā un 1388–1399. gadā), pēc 1401. gada Vītauts Dižais to pilnīgi iekļāva Lietuvas dižkunigaitijas sastāvā. No 1569. gada tā bija Polijas-Lietuvas kopvalsts sastāvā.

Pēc Bogdana Hmeļņicka vadītās sacelšanās apgabals bija Ukrainas hetmaņa pakļautībā (1649−1657), 1667. gadā Dņepras kreisā krasta daļa iekļauta Krievijas caristē. 1708. gadā cars Pēteris I lika dibināt Kijevas guberņu, kuru 1719. gadā sadalīja Kijevas, Belgorodas, Orlas un Sevas provincēs, pēdējās trīs 1728. gadā apvienoja Belgorodas guberņā. 1796. gadā daļu no Dņepras kreisā krasta zemēm iekļāva jaundibinātajā Mazkrievijas guberņā ar centru Čerņigovā. 1802. gadā Mazkrievijas guberņu sadalīja divās daļās, ziemeļu daļā izveidoja Čerņigovas guberņu.

No 1918. gada apgabala teritorija atradās Ukrainas Tautas Republikas, no 1920. gada Ukrainas PSR sastāvā. 1932. gada 27. februārī izveidoja Kijevas apgabalu, tā paša gada 15. oktobrī no tā tika atdalīts Čerņigovas apgabals.

No 1991. gada Ukrainas Republikas sastāvā.

Administratīvais iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apgabalā ietilpst 4 apgabala nozīmes pilsētas - Čerņigova, Novhoroda-Siverska, Ņižina, Priluki, kā arī 22 rajoni - Bahmačas rajons, Bobrovicjas rajons, Borznas rajons, Čerņigovas rajons, Horodņas rajons, Ičņas rajons, Korjukivkas rajons, Koropas rajons, Kozelecas rajons, Kulikivkas rajons, Menas rajons, Nosivkas rajons, Novhorodas-Siverskas rajons, Ņižinas rajons, Priluku rajons, Ripku rajons, Semeņivkas rajons, Snovskas rajons, Sosnicjas rajons, Sribnes rajons, Talalajivkas rajons, Varvas rajons.

Pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apgabalā ir 16 pilsētas:

Trekninātas - apgabala nozīmes pilsētas, kursīvā - pilsētas, kas nav apgabalu centri

Karte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Čerņigovas apgabala pilsētu izvietojums (treknrakstā — apgabala nozīmes pilsētas)