Kirovohradas apgabals

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kirovohradas apgabals
Кіровоградська область
—  apgabals  —
Flag of Kirovohradas apgabals
Karogs
Coat of arms of Kirovohradas apgabals
Ģerbonis
Kirovohrad in Ukraine (claims hatched).svg
Valsts Karogs: Ukraina Ukraina
Centrs Kropivnicka
Administratīvais iedalījums
Platība 
 - Kopā 24 588 km²
Iedzīvotāji (2014)
 - Kopā 987 600
 - Blīvums 40,2/km²
 - Etniskais sastāvs ukraiņi (90,13%)
krievi (7,46%)
Mājaslapa: http://www.kr-admin.gov.ua
Kirovohradas apgabals Vikikrātuvē

Kirovogradas apgabals (ukraiņu: Кіровоградська область) ir viens no Ukrainas apgabaliem tās centrālajā daļā. Robežojas ar Odesas un Mikolajivas apgabaliem dienvidos, Dņepropetrovskas apgabalu dienvidaustrumos un austrumos, Poltavas un Čerkasu apgabaliem ziemeļos un Vinnicas apgabalu rietumos.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tagadējā Kirovogradas apgabala teritoriju līdz 17. gadsimtam apdzīvoja neatkarīgas stepju tautas (avāri, pečeņegi, bulgāri, maģāri, polovcieši). Pēc 1240. gada šīs apgabals nokļuva Zelta Ordas pārvaldībā. 1362. gadā šeit notika Kauja pie Siņuhas ("Kauja pie Zilajiem ūdeņiem"), kurā Lietuvas dižkunigaitis Aļģirds sakāva Zelta Ordas karaspēku un apgabala teritorija vēlāk nokļuva Lietuvas dižkunigaitijas pārvaldībā. Pēc Krimas hanistes izveidošanās apgabala teritorijā dzīvojošās stepju klejotāju nogaju ciltis atzina Krimas hanu virsvadību. Vēlāk šajā apgabalā no Lietuvas dižkunigaitijas, vēlāk Polijas—Lietuvas kopvalsts ieceļoja kazaki, kas izveidoja robežzonu ar Krimas hana kontrolētajām zemēm.

Pēc Bogdana Hmeļņicka vadītās sacelšanās apgabals bija Ukrainas hetmaņa pakļautībā (1649—1657) kā daļa no Zaporožjes Sečas zemēm. Pēc Andrusovas pamiera noslēgšanas apgabals saglabāja autonomiju Polijas—Lietuvas kopvalsts un Krievijas caristes kontrolē. Pēc kazaku kā Zviedrijas sabiedroto sakāves Poltavas kaujā 1709. gadā Zaporožjes Seča nokļuva atkarībā no Krievijas. Pirms Krievu—turku kara (1735—1739) 1734. gadā krievu karaspēks okupēja Zaporožes Seču.

No 1754. gada šī Dņepras labā krasta daļa iekļauta Krievijas impērijāJaunkrievijas daļa ar nosaukumu Jaunā Serbija (1752—1764). 1775. gadā nodibināja Jeļisavetgradu (Елисаветград), kas kļuva par galveno militāro atbalsta punktu.

No 1921. gada apgabala teritorija atradās Ukrainas PSR Nikolajevas guberņas, no 1932. gada Odesas apgabala, no 1937. gada Nikolajevas apgabala sastāvā. 1939. gada 10. janvārī izveidoja Kirovogradas apgabalu.

No 1991. gada Ukrainas Republikas sastāvā.

Pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kirovohradas apgabala pilsētu izvietojums (treknrakstā — apgabala nozīmes pilsētas)

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]