Pāriet uz saturu

Volīnijas apgabals

Vikipēdijas lapa
Volīnijas apgabals
Волинська область
—  apgabals  —
Ļubarta pils Luckā
Ļubarta pils Luckā
Ļubarta pils Luckā
Flag of Volīnijas apgabals
Karogs
Coat of arms of Volīnijas apgabals
Ģerbonis
Valsts Karogs: Ukraina Ukraina
Centrs Lucka
Administratīvais iedalījums
Platība 
 - Kopā 20 143 km²
Iedzīvotāji (2012)
 - Kopā 1 040 083
 - Blīvums 51,6/km²
 - Etniskais sastāvs ukraiņi (96,9%)
Mājaslapa: www.voladm.gov.ua
Volīnijas apgabals Vikikrātuvē

Volīnijas apgabals (ukraiņu: Волинська область) ir viens no Ukrainas apgabaliem. Tas robežojas ar Ļvivas apgabalu dienvidrietumos, Rivnes apgabalu dienvidaustrumos un austrumos, kā arī ar Brestas apgabalu Baltkrievijā, ziemeļos un Poliju rietumos.

Volīnijas apgabals ir daļa no vēsturiskā Volīnijas novada. Senatnē bija Kijivas Krievzemes daļa, un šeit atradās viens no Kijivas Krievzemes centriem - Volīnijas Vladimiras pilsēta. Pēc Kijivas Krievzemes pakāpeniskas sabrukšanas apgabals kļuva par Volīnijas kņazistes centru, vēlāk iekļaujoties Galīcijas-Volīnijas karalistē. No 1392. gada - Lietuvas lielkņazistes sastāvā. 1569. gadā iekļāvās kopējā Lietuvas-Polijas valstī. Pēc Polijas dalīšanām 1793. un 1795. gadā apgabals nokļuva Krievijas Impērijas sastāvā līdz pat Pirmā pasaules kara beigām, kad apgabals iekļāvās Polijas valstī.

Sākoties Otrajam pasaules karam, pamatojoties uz Molotova-Ribentropa paktu, 1939. gadā apgabalu ieņēma PSRS karaspēks, un tas tika iekļauts Ukrainas PSR sastāvā. Tika veikta masveida represijas un izvešanas pret apgabala iedzīvotājiem. Pēc Vācijas uzbrukuma PSRS to ieņēma vācu karaspēks un iekļāva Ukrainas reihskomisariāta Volīnijas-Podolijas ģenerālapgabalā (Generalbezirk Wolhynien-Podolien) ar centru Luckā. Holokaustā tika iznīcināta lielākā daļa no apgabala ebrejem, kuri mazpilsētās nereti veidoja iedzīvotāju vairākumu. Kaujinieki no UPA izvērsa represijas pret poļu iedzīvotājiem. Apgabalā darbojās arī poļu Armia Krajowa kaujinieki.

Pēc kara lielākā daļa poļu iedzīvotāji pārcēlās vai tika pārcelti uz dzīvi Polijā, sevišķi uz tās rietumu apgabaliem, no kuriem savukārt tika padzīti vācieši. Līdz 1991. gadam Volīnijas apgabals bija Ukrainas PSR sastāvā.

Administratīvais iedalījums

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 2020. gada 17. jūlija apgabalā iepriekšējo 16 rajonu un 4 apgabala pakļautības pilsētu vietā ir izveidoti četri rajoni: Kamiņas-Kaširskas rajons, Koveļas rajons, Luckas rajons un Volodimiras-Volinskas rajons; bijušās apgabala nozīmes pilsētas iekļautas rajonu sastāvā.

Apgabalā ir 11 pilsētas:

Trekninātas — rajonu centri.

Volīnijas apgabala pilsētu izvietojums (treknrakstā — rajonu centri)

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]