Ciklops
Ciklops jeb kiklops (sengrieķu: κύκλωψ (kýklōps) — 'apaļacainais', no κύκλος (kýklos) — 'aplis' un ὤψ (ṓps) — 'acs') grieķu mitoloģijā ir vienacains milzis. Par tiem ir rakstījuši tādi sengrieķu dzejnieki kā Homērs un Hēsiods, taču tie ir arī pieminēti Teokrita un romiešu dzejnieka Vergilija darbos.
Homēra Odisejā
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sengrieķu dzejnieka Homēra darbā "Odiseja" viens no galvenā varoņa Odiseja un viņa biedru piedzīvojumiem ir nokļūšana uz ciklopu salas. Sekojot vēlmei izpētīt šo salu, Odisejs un biedri sastop sengrieķu jūras dieva Poseidona dēlu, ciklopu Polifēmu. Tas pret viesiem ir noskaņots naidīgi, Odiseja aicinājumam būt viesmīlīgam atbildot ar lamām:
"Svešiniek, vai muļķis tu esi vai no tālienes nācis?
laikam tu pavēlēt gribi, lai [es] bītos un godātu dievus!"[1]
Ciklops apēd dažus no biedriem un iesloga Odiseju un pārējos savā alā vēlākai ļaunprātībai. Odisejs, nolēmis atriebties, izstrādā viltību: saukdams sevi vārdā "Neviens", Odisejs pierunā Polifēmu dzert stipru vīnu, un, kad ciklops ir piedzēries, izdur tam tā aci. Nākamajā rītā Polifēms iet sūdzēties pārējiem ciklopiem, un, atbildot uz jautājumu, kurš viņam nodarījis kaitējumu, viņam nākas atbildēt, ka darītājs ir bijis neviens. Ar atlikušajiem biedriem Odisejs aizbēg atpakaļ uz kuģiem. Pametot salu, Odisejs nespēj turēties pretī kārdinājumam sevi nosaukt īstajā vārdā, un sevi atklājot izraisa Poseidona dusmas.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- ↑ Homērs, tulk. A. Ģiezens. Odiseja. Rīga : Liesma, 1966.
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Ciklops.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Visuotinė lietuvių enciklopedija raksts (lietuviski)
- Brockhaus Enzyklopädie raksts (vāciski)
- Encyclopædia Universalis raksts (franciski)
- Pasaules vēstures enciklopēdijas raksts (angliski)
- Theoi Greek Mythology raksts (angliski)
- Hederiha mitoloģijas enciklopēdijas raksts (vāciski)
- Enciklopēdijas Krugosvet raksts (krieviski)
Šis ar mitoloģiju saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|