Pāriet uz saturu

Vergilijs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vikipēdijas lapa
Pūblijs Vergilijs Marons
Publius Vergilius Maro
Pūblijs Vergilijs Marons
Personīgā informācija
Dzimis 70. gada p.m.ē. 15. oktobrī
Ande (Andes) pie Mantujas, Romas republika
(Virdžilio, Lombardija, Karogs: Itālija Itālija)
Miris 19. gada p.m.ē. 21. septembrī
Brundīzija, Romas impērija
(Brindizi, Apūlija, Karogs: Itālija Itālija)
Tautība romietis
Literārā darbība
Nodarbošanās dzejnieks
Valoda latīņu valoda
Žanri liroepika, didaktiskā dzeja, pastorāle
Slavenākie darbi Eklogas (Eclogae, 48 p.m.ē.),
Georgikas (Georgica, pirms 37 p.m.ē.),
Eneīda (Aeneis, 29–19 p.m.ē.)

Pūblijs Vergilijs Marons (latīņu: Publius Vergilius Maro, izrunā: /ˈpuːblɪʊs ʋɛrˈgɪlɪʊs ˈmaroː/; dzimis 70. gada p.m.ē. 15. oktobrī, miris 19. gada p.m.ē. 21. septembrī), plašāk zināms kā Vergilijs, bija Senās Romas Augusta laikmeta dzejnieks. Pazīstamākie darbi ir "Eklogas", "Georgikas" un "Eneīda". Viņš tiek uzskatīts arī par dzejoļu krājuma Appendix Vergiliana autoru.

Dzimis 70. gadā p.m.ē. Mantujas tuvumā. Studēja filozofiju, literatūru un retoriku Kremonā, Mediolānā, Romā un Neapolē. Rakstīja eklogas, vēsturiskās poēmas, bukolikas (ganu dziesmas) un georgikas (par zemkopību). 41 gada vecumā sāka rakstīt liroepikas darbu "Eneīda", kas tiek uzskatīts par Romas eposu.[1]

Pēc nostāstiem Vergilijs ap 19. gadu p.m.ē. devās uz Grieķiju, lai papildinātu eposu "Eneīda". Viņš nonāca Atēnās, un tad nolēma atgriezties mājās. Netālu no Megaras viņš saslima ar drudzi. Viņš ar kuģi devās uz Itāliju, bet veselības stāvoklis pasliktinājās.

Miris Brundīzijas (mūsdienās Brindizi) ostā 19. gada p.m.ē. 21. septembrī. Pirms nāves Vergilijs atstāja norādes, ka nepabeigtais darbs "Eneīda" ir jāiznīcina, bet viņa pēcteči ne tikai to neizdarīja, bet papildināja un arī publicēja.

  1. Eneīda / Vergilijs; no latīņu val. tulk. un paskaidr. aut. Augusts Ģiezens; A. Feldhūna ievads; māksl. G.Elers. Rīga: Liesma (1970)

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]