Pāriet uz saturu

Jakutu valoda

Vikipēdijas lapa
Jakutu valoda
саха тыла
Valodu lieto: Karogs: Krievija Krievija
Pratēju skaits: 450 140 (2010)[1]
Valodu saime: Altajiešu
 Tjurku
  Ziemeļtjurku
   Jakutu valoda 
Rakstība: Kirilica (jakutu alfabēts
Oficiālais statuss
Oficiālā valoda: Karogs: Sahas Republika Sahas Republika
Regulators: nav oficiāla regulatora
Valodas kodi
ISO 639-1: nav
ISO 639-2: sah
ISO 639-3: sah 

Jakutu (zils) un dolganu valodas (zaļš) izplatības areāls

Jakutu valoda ir tjurku saimes valoda, kas izplatīta plašā teritorijā Krievijas austrumos. Runā galvenokārt jakuti, kas apdzīvo plašu areālu Jakutijā, kur tā ir viena no oficiālajām valodām, kā arī Magadanas, Irkutskas apgabalos un Habarovskas un Piejūras novados. Jakutu valoda ir viena no galvenajām lingua franca Jakutijā. Ievērojams skaits dolganu, evenku, evenu un jukagiru to izmanto ne tikai starptautu saziņai, bet arī kā ikdienas sarunvalodu.

Pirmais jakutu alfabēts

Jakutu valoda pieder pie ziemeļtjurku valodu atzara (kopā ar šoriešu, tiviešu un dolganu valodām), bet atšķiras no tām ar ievērojamu aizguvumu slāni no paleoaziātu un mongoļu valodām. Valodā vērojama patskaņu harmonija un aglutinācija, nav gramatisko dzimtu.

Valodai ir četri tuvu radniecīgi dialekti: centrālais, Viļujas, ziemeļrietumu un Taimiras. Atsevišķos avotos par jakutu valodas dialektu tiek uzskatīta arī tuvu radniecīgā dolganu valoda.

Pirmā jakutu valodas ortogrāfija tika radīta 1917. gadā uz Starptautiskā fonētiskā alfabēta pamata. Tajā bija iekļauti tikai mazie burti un "ː" zīme patskaņu garumu apzīmēšanai. Vēlākos gados alfabēts vairākkārt reformēts, bet 1929. gadā aizstāts ar latīņu "jauno tjurku alfabētu". 1939. gadā tas aizstāts ar alfabētu, kas veidots uz kirilicas pamata.

А а Б б В в Г г Ҕ ҕ Д д Дь дь Е е
Ё ё Ж ж З з И и Й й К к Л л М м
Н н Ҥ ҥ Нь нь О о Ө ө П п Р р С с
Һ һ Т т У у Ү ү Ф ф Х х Ц ц Ч ч
Ш ш Щ щ Ъ ъ Ы ы Ь ь Э э Ю ю Я я