Kalifornijas jūras lauva

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kalifornijas jūras lauva
Zalophus californianus (Lesson, 1828)
Kalifornijas jūras lauva
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Plēsēji (Carnivora)
Dzimta Ausroņi (Otariidae)
Apakšdzimta Jūras lauvas (Otariinae)
Ģints Klusā okeāna jūras lauvas (Zalophus)
Suga Kalifornijas jūras lauva (Zalophus californianus)
Izplatība
Zalophus californianus distribution.png
Kalifornijas jūras lauva Vikikrātuvē
Zalophus californianus wollebaeki.

Kalifornijas jūras lauva (Zalophus californianus) ir ausroņu dzimtas (Otariidae) jūras lauvu (Otariinae) suga. Kalifornijas jūras lauva ir viens no elegantākajiem airkājiem (Pinnipedia). Viņa peldēšanas veids, lielā ātrumā mainot virzienu, atgādina zemūdens lidojumu. Ir aktīvs gan dienā, gan naktī, dzīvo kolonijās. Barību meklē jūrā; reizēm iznāk krastā, lai atpūstos. Jūras lauva gan ūdenī, gan uz sauszemes ir daudz kustīgāks nekā tam radniecīgais ronis.

Izskats un sazināšanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kalifornijas jūras lauvu tēviņu izmēri sasniedz līdz 2,4 m, svaru līdz 280 kg. Mātītes garums - 1,8 m, svars līdz 90 kg. Kalifornijas jūras lauvas slapjais kažoks izskatās gluds un gandrīz melns. Sauss tas ir šokolādes krāsā vai rūsgans un ir samtains. Jūras lauvas purns ir izteikti izstiepts, kas tos padara līdzīgus suņiem. Neraugoties uz cilindrveidīgo ķermeni, jūras lauvas ātri pārvietojas kā ūdenī, tā arī uz sauszemes. Atsperas ar priekšējām un pakaļējām pleznām, saglabājot iztaisnotu ķermeni. Priekšējās pleznas ļauj jūras lauvai kustēties uz priekšu, pakaļējās pleznas pilda stūres funkcijas.

Jūras lauvu skaņas atgādina riešanu, rēkšanu un gaudošanu.

Dzīvesveids[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Diendusa

Kalifornijas jūras lauva ir ļoti sabiedrisks dzīvnieks. Visbiežāk šis dzīvnieks sastopams Ziemeļamerikas rietumu piekrastē, no Britu Kolumbijas dienvidu krastiem līdz Kalifornijas dienvidiem. Dzīvo kolonijās, kurās ir vairāki simti, reizēm tūkstoši indivīdu. Vislielākās grupas veidojas vairošanās periodā. Jūras lauvas savu laiku sadala starp medībām ūdenī un atpūtu uz sauszemes. Ūdenī jūras lauva metas ar galvu pa priekšu. Pārsvarā nedara to viens: krastā vai uz klintīm sapulcējas vairāki desmiti un vienlaikus lec viļņos. Zem ūdens tas sasniedz ātrumu līdz pat 40 km/h.

Barība un medības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kalifornijas jūras lauvas bez zivīm ķer arī astoņkājus un citus galvkājus, reizēm arī vēžveidīgos. Jūras lauvām ir liela apetīte. Parasts pieaugušais indivīds dienā apēd barību, kas atbilst 14% viņa ķermeņa masas. Vidēji dzīvnieka svars ir 250 kg, tātad dienā tas apēd vairāk nekā 30 kg barības. Tādā veidā viņš papildina enerģiju, kāda tam jāpatērē, atdodot siltumu, peldot aukstā ūdenī. Kalifornijas jūras lauva savu medījumu iedzen dziļi ūdenī vai arī barību meklē, ienirstot gandrīz līdz jūras dibenam un pārmeklējot spraugas starp akmeņiem. Jūras lauva lieliski redz ūdenī un lomu galvenokārt sameklē ar redzes palīdzību.

Vairošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jūras lauvu tēviņi dzimumgatavību sasniedz 5-7, mātītes 4-5 gadu vecumā. To vairošanās periods ilgst no maija līdz augustam. Pārošanās un mazuļu piedzimšanas vieta ir krastmala. Grūtniecība ilgst 330- 395 dienas, dzemdībās pārsvarā dzimst 1 mazulis.

Drīz vien pēc mazuļu piedzimšanas pieaugušie tēviņi sāk cīniņu par savu teritoriju. Vispirms katrs mēģina iebiedēt sāncensi ar draudīgu stāju un uzvedību. Visbiežāk tas arī izdodas, īsti cīniņi notiek reti. Katram pieaugušajam tēviņam ir savs harēms, ko veido vairākas mātītes ar mazuļiem. Šajā periodā tēviņiem tikpat kā nav laika barības meklēšanai un viņš pārtiek no iepriekš uzkrātajiem tauku krājumiem. Jūras lauvu dzīves ilgums ir 10-15 gadi, nebrīvē līdz 20 gadiem.

Jūras lauva un cilvēks[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

XIX gadsimta sākumā Kalifornijas piekrastē jūras lauvas tika medītas, lai iegūtu to taukus. Nomedīto dzīvnieku tauki tika sagriezti gabalos un vārīti, lai iegūtu eļļu. No trim nogalinātiem dzīvniekiem varēja iegūt vienu mucu eļļas. Ādu izmantoja līmes ražošanai. Kādreiz jūras lauvas bieži medījas, tagad šie dzīvnieki ir aizsargājami. Izstrādāta to aizsardzības sistēma, tāpēc dzīvnieku skaits ir stabilizējies. Kalifornijā dzīvo apmērām 50 tūkstoši dzīvnieku. Patlaban Kalifornijas jūras lauvas sastopami zooloģiskajos dārzos, cirkos un ūdensparkos. Nebrīvē tie ir pazīstami ar savu inteliģenci un rotaļīgumu. Tāpēc šos dzīvniekus ir iemīļojuši gan pieaugušie, gan bērni.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]