Kartāga

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par pilsētu Ziemeļāfrikā. Par Latvijas rokgrupu skatīt rakstu Kartāga (rokgrupa).
Kartāgas drupas, 2004. gads

Kartāga (arābu: قرطا, sengrieķu: Καρχηδών, Karkhēdōn, latīņu: Carthago vai arī Karthago, kas savukārt cēlies no feniķiešu valodas Qart-ḥadašt — 'jaunā pilsēta') ir sena pilsēta Ziemeļāfrikā (mūsdienu Tunisijas galvaspilsētas Tunisas teritorijā), kā arī Kartāgas lielvalsts centrs (ap 814. — 146. p.m.ē.).

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tā ir cēlusies no feniķiešu kolonistu apmetnes no Tīras Feniķijā. Tiek uzskatīts, ka pilsētu dibinājusi Tīras karaliene Dido (arī Elisa vai Elisāra), kura, kā vēsta leģenda, vēlāk beidza dzīvi pašnāvībā, nevēloties pakļauties mauritāņu karaļa kategoriskajai prasībai kļūt par tā sievu.

Ar laiku Kartāga ieguva ievērojamu ekonomisku ietekmi visā Vidusjūras reģionā. Kartāga bija viena no lielvarām līdzās ar Romas republiku 2. un 3. gadsimtā p.m.ē. un sacentās ar Romu par Vidusjūras rietumdaļas kontrolēšanu. Šie konflikti ar laiku noveda pie Pūniešu kariem, kuros Kartāga sākotnēji guva leģendāras uzvaras, taču Trešajā Pūniešu karā cieta smagu sakāvi, kā rezultātā pilsēta tika nopostīta un tās teritorija pievienota Romai kā viena no Romas impērijas provincēm.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]