Šanu dinastija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šanu dinastijas valsts aptuvenā teritorija
Šanu valsts arheoloģiskie atradumi

Šanu dinastija (ķīniešu: 商朝; piņjiņs: Shāng cháo), arī Jiņu dinastija (ķīniešu: 殷代; piņjiņs: Yīn dài), bija Ķīnas dinastija, kas valdīja Ķīnā no apmēram 1600. gada p.m.ē. līdz apmēram 1046. gadam p.m.ē. Tā nomainīja Sja dinastiju, savukārt pašu Šanu dinastiju nomainīja Džou dinastija. Pēdējais Šanu valdnieks veicis pašnāvību pēc sakāves kaujā pret Džou dinastijas izveidotāju.

Lai arī senās hronikas attainoja vēsturi, kurā viena dinastija seko nākamajai, īstenībā Sja un Šanu dinastiju valstis vismaz kādu laiku pastāvēja līdzās viena otrai, tāpat kā vēlāk Šanu un Džou dinastiju valstis. Citos reģionos pastāvēja ar Šanu valsti nesaistītas kultūras, piemēram, Saņsjindui kultūra.

Valsts atradās Huanhes upes ielejā. Ap 1122. gadu p.m.ē. valsts teritorija bijusi 1,25 miljoni kv.km. Vēlīnās Šanu dinastijas galvaspilsēta atradās Jiņsju.

1899. gadā kādā tradicionālās ķīniešu medicīnas aptiekā tika ievēroti zīlēšanas kauliņi (pūķu kauliņi), ar seniem hieroglifiem. To izcelsmes vieta, Jiņsju tika atklāta 1928. gadā, kur arhaeoloģiskie izrakumi tika veikti līdz Japānas iebrukumam 1937. gadā. Izrakumi tika atsākti pēc 1949. gada.

Kultūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Arheoloģiskajos izrakumos Šanu valsts lielākajos centros atrasti desmitiem tūkstoši bronzas. nefrīta, akmens un keramikas izstrādājumu, kā arī orākulu rituālie kauli, uz kuriem atrasti agrīnākie ķīniešu rakstības paraugi. Atrasti pierādījumi arī rituālai cilvēku upurēšanai.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]