Konstantīns Rokosovskis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Konstantīns Rokosovskis
Константин Рокоссовский
Konstanty Rokossowski
Konstantīns Rokosovskis
Personīgā informācija
Dzimis 1896. gada 21. decembrī
Varšava, Krievijas Impērija
(Karogs: Polija Polija)
Miris 1968. gada 3. augustā (71 gads)
Maskava, PSRS
(Karogs: Krievija Krievija)
Tautība polis
Militārais dienests
Dienesta pakāpe PSRS maršals
Dienesta laiks 1914 – 1968
Valsts Krievijas Impērija, KPFSR, PSRS, Polija
Struktūra PSRS armija
Komandēja Brjanskas fronte, Donas fronte, Centrālā fronte, 1. Baltkrievijas fronte, 2. Baltkrievijas fronte, Polijas bruņotie spēki
Kaujas darbība Pirmais pasaules karš, Krievijas pilsoņu karš, Otrais pasaules karš
Apbalvojumi divkārtējs Padomju Savienības Varonis

Konstantīns Rokosovskis (krievu: Константин Константинович Рокоссовский, poļu: Konstanty Rokossowski; dzimis 1896. gada 21. decembrī, miris 1968. gada 3. augustā) bija poļu izcelsmes padomju karavadonis. Divkārtējais Padomju Savienības Varonis, PSRS maršals.

Dzīvestāsts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis dzelzceļnieka ģimenē. Kad Konstantīnam bija 6 gadi nomira tēvs, bet 1911. gadā - arī māte. 1914. gadā brīvprātīgi iestājās Krievijas armijā. Pirmā pasaules kara laikā karoja Latvijas teritorijā.

1917. gadā pieslējās boļševikiem. Krievijas pilsoņu kara laikā kā eskadrona komandieris Urālos cīnījās pret Kolčaka spēkiem. Vēlāk karoja pie Baikāla un Mongolijas teritorijā, kur iepazinās ar savu sievu. 1935. gadā ieguva komdiva dienesta pakāpi.

1937. gada 27. jūnijā NKVD arestēts. Apvainots skaros ar Polijas un Japānas izlūkdienestiem. 1940. gada 22. martā atbrīvots un reabilitēts.

Otrā pasaules kara laikā izvirzījies kā viens no spējīgākajiem Sarkanās armijas komandieriem. Kā armijas komandieris piedalījās Kaujās par Maskavu 1941. gada beigās, bet kā Donas frontes pavēlnieks - Staļingradas kaujā no 1942. gada 17. jūlija līdz 1943. gada 2. februārim. Kurskas kaujas laikā 1943. gada jūlijā - augustā komandēja Centrālo fronti. Kā 1. Baltkrievijas frontes komandieris piedalījās Operācijas "Bagrations" laikā 1944. gada jūnijā - augustā. Operācijas noslēgumā Rokosovska komadētais karaspēks atradās netālu no Varšavas. Pilsētā sākās Varšavas sacelšanās, tomēr divus mēnešus Sarkanā armija stāvēja pie pilsētas, līdz vācu karaspēks apspieda secelšanos. Vēlāk Rokososkis tika iecelts par 2. Baltkrievijas frontes komandieri, kas karoja Austrumprūsijā un Pomerānijā.

Pēc kara, 1949. gadā Rokosovskis tika iecelts par Polijas aizsardzības ministru, bet 1952. gadā - par Polijas Ministru padomes priekšsēdētāja vietnieku. Darbojās līdz 1956. gadam, kad par Polijas līderi kļuva reformators Vladislavs Gomulka.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]