Pāriet uz saturu

Latvijas Televīzijas muzejs

Vikipēdijas lapa
Latvijas Televīzijas muzejs
Latvijas Televīzijas muzejs
Dibināts 1998. gada 1. septembrī
Pārtraucis darbību 2016. gadā
Atrašanās vieta Zaķusalas krastmala 3,
Rīga, LV-1509
Direktors Aina Zariņa
(1998 - 2014)
Īpašnieks Latvijas Televīzija

Latvijas Televīzijas muzejs bija Latvijas muzejs, kas iepazīstināja ar Latvijas Televīzijas vēsturi un attīstību. Tas darbojās no 1999. līdz 2016. gadam.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Televīzijas muzejs tika nodibināts 1998. gada 1. septembrī. Materiāli tā izveidei tika vākti jau no 1990. gada. 1999. gadā Latvijas Televīzija piešķīra muzejam telpas LTV ēkā un tika izveidota muzeja pastāvīgā ekspozīcija.

Muzeja misija bija saglabāt nākamajām paaudzēm ziņas par televīzijas pirmsākumiem Latvijā, tās vēsturi un attīstību.

Apmeklētāji varēja ne tikai aplūkot muzeja pastāvīgās ekspozīcijas un iepazīties ar LTV vēsturi, bet arī ekskursijās tika iepazīstināti ar raidījumu tapšanas un pārraidīšanas procesu, žurnālistu, raidījumu vadītāju, televīzijas režisoru un operatoru, skaņu režisoru, videoinženieru un mākslinieku darbu, varēja ielūkoties LTV filmēšanas studijās, kā arī skatīt LTV ēkas vairākstāvu pagrabus un panorāmu no augstceltnes augšējā stāva.[1]

Muzeja apmeklētājiem bija unikāla iespēja skatīties raidījumu norisi studijās vai režijas telpās tieši ierakstu veidošanas vai tiešraižu laikā, vērot darba procesu.

Papildus izstādēm no 2000. gada tika organizēti LTV darbinieku radošie vakari, no 2006. gada — arī LTV veterānu atmiņu vakari.

Muzeja pirmā vadītāja bija ilggadīgā LTV Mūzikas redakcijas galvenā režisore Aina Zariņa (1931-2016), kas Latvijas Televīzijā strādāja no 1955. gada. Muzeju viņa vadīja no 1998. līdz 2014. gadam. Ekskursijas muzejā vadīja Skaidrīte Jurjeva, Ruta Kviese, Dagnija Keturka un Selga Bedrīte. Muzeja mākslinieks bija Zigfrīds Antons. Muzeja fondu pārzine bija Ruta Kviese, ar muzeja rīkotajiem projektiem strādāja Skaidrīte Jurjeva.

Visi muzeja darbinieki bija ilggadīgi LTV radošo profesiju pārstāvji, kas labi pārzināja LTV vēsturi, jo paši arī bija tās līdzgaitnieki.

No 2002. gada tika vākti materiāli grāmatai par LTV vēsturi, kas izdota 2004. gadā ar nosaukumu "Cilvēki TV viļņos 50-54”. Grāmatas sastādītāja ir Mārīte Balode, redaktore — Inta Čaklā.

Muzejs pārtrauca savu darbību 2016. gada nogalē.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Ernst Erb. «LTV Muzeja Museum at Latvian Television :: Museum Finder, Gu». www.radiomuseum.org. Skatīts: 2018-11-08.