Brīvdabas muzejs "Sēļu sēta"

Vikipēdijas lapa
„Sēļu sētas” ieeja

Brīvdabas muzejs „Sēļu sēta” ir Jēkabpils vēstures muzeja brīvdabas nodaļa, kas atrodas parkā netālu no Daugavas krasta Filozofu ielā 6.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jēkabpils Vēstures muzeja Brīvdabas nodaļa „Sēļu sēta” sākta veidot 1952. gadā, bet šo teritoriju muzejs pārņēma jau 1949. gadā. Viens no muzeja izveidotājiem bijis pedagogs un novadpētnieks Arvīds Ozoliņš. Tajā izvietotas septiņas 19. gadsimta Sēlijas lauku celtnes. Ēkas celtas skujkoku baļķu guļbūves.

Pirmā ēka, kas pārvesta uz Brīvdabas nodaļu ir klēts no Aknīstes apkārtnes „Skārdupēm” 1952. gadā. 1953. gadā tiek pārvesta dzīvojamā māja no Biržu apkārtnes „Miķelāniem” un klēts ar vienkāršo lieveni no Kalna pagasta „Pilskalnu” mājām, kas tiek uzstādīta 1955. gadā. 1955. gadā tiek pārvestas dzirnavas, un divu gadu laikā tās tiek atjaunotas. 1957. gadā tiek pārvesta pirts no Kalna pagasta „Adumāniem” un kalve no Vārnavas pagasta, bet 1958. gadā tiek pārvesta no Salas pagasta Boķu dzirnavu apkārtnes. 2018. gadā naktī uz 14. aprīli, nodega vēsturiskā rijas ēka.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]