Pāriet uz saturu

Latvijas ceļu muzejs

Vikipēdijas lapa
Latvijas Ceļu muzejs
Dibināts 1976. gadā
Atrašanās vieta "Šlokenbekas muižas ansamblis", Milzkalne, Smārdes pag., Tukuma nov., LV-3148
Tips valsts akreditēts muzejs
Kolekcija 11759[1]
Direktors Indra Dziedātāja
Īpašnieks VSIA Latvijas Valsts ceļi
Mājaslapa https://lvceli.lv/saites/celu-muzejs-un-ekskursijas/latvijas-celu-muzejs/

Latvijas Ceļu muzejs ir muzejs, kas veltīts ceļu būves un uzturēšanas vēsturei Latvijā. Tas uzsākts veidot 1976. gadā Ogrē pēc Latvijas ceļinieku iniciatīvas. 2000. gadā tas pārcēlās uz "Šlokenbekas muižas ansambli" Tukuma novadā. Saņēmis valsts akreditāciju. Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību Latvijas Valsts ceļi struktūrvienība.

Muižas dzīvojamās ēkas astoņās zālēs ir izvietota muzeja ekspozīcija par Latvijas ceļu un tiltu vēsturi, to celtniecību un uzturēšanu, kā arī pārvaldes struktūru un darbinieku tradīcijām. Lejas ratnīcā izvietoti ceļu būves mehānismi un Livonijas satiksmes un ūdens ceļu kartes palielināta kopija. Kalna ratnīcā izvietota zirgu iejūgu un ratu kolekcija, kā arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem. Muižas pagalmā izvietota brīvdabas ekspozīcija.

Sākotnēji ceļu muzeju sāka veidot Ogrē, Ogres upes krastā parkā pie Šoseju pārvaldes iecirkņa mājas. Ceļinieki no visas Latvijas vāca, veda un ziedoja muzejam dažādas ar ceļiem un to būvi saistītas lietas. Muzejā tika izveidots stiklots paviljons, kur vēlāk glabājās Marshall tvaika veltnis, daļēji Latvijā ražotais autogreiders Catepillar un citi muzeja eksponāti. Muzeju apmeklētājiem atklāja 1982. gada maijā. Ar laiku muzejs kļuva par šauru, tur vairs nevarēja izvietot visus savāktās smagās tehnikās eksponātus. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, sākoties īpašumtiesību atgūšanai, atjaunotajai muzeja mājai Ogrē pieteicās īpašnieks. Milzkalnē, savukārt, kopš 1975. gada ceļinieki bija uzsākuši atjaunot un restaurēt 5. ceļu būvniecības rajona mītni — Šlokenbekas muižas ansambli. Tāpēc 2000. gadā Latvijas ceļu muzejs tika pārcelts uz Šlokenbeku. Uz jauno Ceļa muzeja mītni pārveda dokumentus, stendus, inventāru, eksponātus un smago tehniku.[2]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Attēlu galerija

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Muzeja eksponāti — ceļa zīmes
Muzeja eksponāti — ceļa zīmes 
Kalna ratnīca
Kalna ratnīca 
Ceļa stabu kolekcija
Ceļa stabu kolekcija 
Muzeja administrācijas ēka
Muzeja administrācijas ēka