Pasaules čempiones šahā
Pasaules čempiones šahā – FIDE labākās Pasaules šahistes nosaukuma izcīņas uzvarētājas.
Sacensību vēsture
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Pasaules čempionāts sievietēm pirmo reizi tika aizvadīts 1927. gadā, kad tajā uzvarēja Vera Menčika. Turnīri parasti tika organizēti vienlaicīgi ar Pasaules šaha olimpiādēm. Veras Menčikas pārsvars pār savām konkurentēm pirms Otrā pasaules kara bija neapstrīdams, un viņa samērā viegli spēja nosargāt savu titulu. Pasaules čempionātos 1937. un 1939. gadā piedalījās arī Latvijas šahiste Milda Lauberte, kas savā pirmajā čempionātā izcīnīja bronzas medaļu, bet otrajā - ierindojās 6. vietā.
Pēc tam, kad Vera Menčika gāja bojā Otrā pasaules kara laikā, čempiones vieta ilgu laiku palika vakanta. Tikai 1949./50. gadā Maskavā tika sarīkots turnīrs spēcīgākajām šahistēm, kurā uzvarēja Ludmila Rudenko, liekot pamatus padomju šaha skolas dominancei. Pasaules čempionāti sievietēm notika pēc līdzīgas sistēmas kā vīriešu šaha čempionāti - tie sastāvēja no starpzonu turnīriem, pretendentu turnīriem vai mačiem, un mača par Pasaules čempiona titulu, kurā tikās esošā Pasaules čempione ar pretendenti uz šo nosaukumu.
1962. gadā par Pasaules čempioni kļuva toreizējās PSRS republikas Gruzijas šahiste Nona Gaprindašvili. Tas bija sākums Gruzijas fenomenam sieviešu šahā, kad gandrīz 30 gadus Gruzijas šahistes bija vienas no galvenajām pretendentēm uz čempiones titulu. 1978. gadā Gaprindašvili čempiones tronī nomainīja Maija Čiburdanidze, tiesības spēlēt mačus par čempiones nosaukumu izcīnīja Nana Aleksandrija un Nana Joseliani. Jāatzīmē, ka šajā laikā divi mači par Pasaules šaha čempiones nosaukumu - 1965. un 1972. gadā - notika Rīgā.
Tomēr 1991. gadā Ķīnas šahiste Sje Dzjuņa pārtrauca Gruzijas un iesāka Ķīnas ēru sieviešu šahā. Lai gan 1996. gadā Žuža Polgāra uzvarēja Sje Dzjuņu, pēc trim gadiem ķīniešu šahiste atguva savu titulu. Arī vēlāk ķīniešu šahistes - Džu Čeņa, Sjui Juihua, Hou Jifaņa - regulāri uzvarēja Pasaules sieviešu šaha čempionātos.
2000. gadā, tāpat kā vīriešiem, FIDE sieviešu čempionātu izspēlē ieviesa izslēgšanas sistēmu. Tā radīja papildus intrigu, jo rezultāti kļuva neprognozējami, kļūda vienā partijā liedza turpināt cīņu par titulu. Tomēr tas, ka čempiones pēc katra izslēgšanas turnīra mainījās, un nebūt ne pati spēcīgākā šahiste vienmēr kļuva par turnīra uzvarētāju, bija izslēgšanas sistēmas mīnuss.
2010. gadā FIDE uzlaboja esošo izspēles sistēmu. No 2011. gada gadu pēc izslēgšanas sistēmas turnīra tiek izspēlēts mačs par Pasaules čempiones nosaukumu, kurā iepriekšējā gada izslēgšanas turnīra uzvarētāja, Pasaules čempione šahā tiekas ar pretendenti, kura ir izcīnījusi šādas tiesības FIDE «Grand Prix» turnīru sērijā.[1]
Pasaules sieviešu šaha čempionāti
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- World Chess Championship for Women Pasaules sieviešu šaha čempionātu rezultāti vietnē mark-weeks.com
|
|