Pjotrs Avens

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par Krievijas miljardieri. Par latviešu strēlnieku virsnieku skatīt rakstu Pēteris Avens.
Pjotrs Avens
Пётр Авен
Vladimir Putin 5 April 2002-1.jpg
Pjotrs Avens sarunā ar Krievijas Federācijas prezidentu Vladimiru Putinu (2002)
Krievijas ārējo ekonomisko sakaru ministrs
Amatā
1992. gada 22. februāris — 1992. gada 22. decembris
Prezidents Boriss Jeļcins
Premjerministrs Jegors Gaidars
Priekštecis Viktors Jarošenko
Pēctecis Sergejs Glazjevs

Dzimšanas dati 1955. gada 16. martā (66 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Maskava, Krievijas PFSR, PSRS (tagad Karogs: Krievija Krievija)
Tēvs Oļegs Avens
Dzīvesbiedrs(-e) Jeļena Avena
Profesija uzņēmējs, politiķis
Augstskola Maskavas Valsts universitāte

Pjotrs Avens (krievu: Пётр Олегович Авен; dzimis 1955. gada 16. martā Maskavā) ir daļējas latviešu izcelsmes Krievijas uzņēmējs un politiķis, miljardieris.

Izcelsme[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

P. Avena tēvs bija vadības sistēmu speciālists Oļegs Avens (1927—1992),[1] bet vectēvs Jānis Avens (1895—1938), dzimis Jaunpiebalgas pagastā, latviešu strēlnieks,[2] kas pēc Krievijas pilsoņu kara palicis dzīvot Krievijā un nogalināts NKVD Lielā terora laikā veiktajā "Latviešu operācijā".[3] Savukārt paša P. Avena māte pēc tautības ir ebrejiete.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimis 1955. gadā Maskavā. Mācījās skolā ar matemātikas novirzienu, 1977. gadā beidza Maskavas Valsts universitātes ekonomikas fakultāti, 1980. gadā aizstāvēja ekonomikas zinātņu kandidāta disertāciju. Strādāja PSRS ZA Sistēmisko pētījumu institūtā (1981—1988), pēc tam Vīnes Starptautiskajā pielietojamās sistēmanalīzes institūtā. Precējies, ir divi bērni. No 1991. līdz 1992. gadam darbojās Krievijas valsts pārvaldē. Bija ārlietu ministra pirmais vietnieks Jegora Gaidara valdībā, pēc tam Krievijas ārējo ekonomisko sakaru ministrs, Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina pārstāvis G8 padomē.

No 1994. līdz 2011. gadam bija "Alfa-Bank" prezidents, pēc tam tāda paša nosaukuma banku grupas direktoru padomes priekšsēdētājs. Līdzīpašnieks kompānijā ABH Holdings, kas apvienoja finanšu un naftas aktīvus, tāpat telesakaru pārvaldītājsabiedrības Altimo līdzīpašnieks. "Latvijas balzama" direktoru padomes loceklis un Krievijas-Latvijas lietišķās sadarbības padomes priekšsēdētājs. Pēc žurnāla "Forbes" datiem 2011. gadā P. Avens bija 28. bagātākais cilvēks Krievijā, viņa īpašumu vērtība tika novērtēta ar 4,3 miljardiem ASV dolāru.

Vaļasprieks — mākslas darbu kolekcionēšana. Saskaņā ar "Forbes" datiem P. Avenam pieder lielākā 20. gadsimta sākuma krievu mākslinieku darbu privātkolekcija.[4]

Apbalvots ar III šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.[5]

Labdarība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pjotrs Avens vizitē Madonas slimnīcā

Latvijā darbojas P. Avena labdarības fonds "Paaudze", ko dibinājusi P. Avena dzīvesbiedre Jeļena Avena (mirusi 2015. gadā).

Medicīnas jomā fonds atbalstā Madonas slimnīcu, kurai dāvināja jaunāko medicīnisko aparatūru mātes un bērna, tai skaitā jaundzimušo, diagnostikai un ārstniecības nodrošināšanai, grūtnieču izmeklēšanai. Fonds nodrošināja slimnīcu ar iekārtam dzemdību nodaļas aprīkošanai.

2012. gadā, sadarbības ar slimnīcu sākumā , tās teritorijā tika iekārtots viens no pirmajām glābējsilītēm (BabyBox) valstī.

2016. gadā fonds piegādāja Dzemdību nodaļai ultrasonogrāfu EPIQ5, kas maksāja 77 000 eiro.[6]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]