Pāriet uz saturu

Rietumukraina

Vikipēdijas lapa
Rietumukraina. Sarkanā krāsā iezīmēti tradicionāli Rietumukrainai pieskaitāmie apgabali, dzeltenā — tai reizēm pieskaitāmie Žitomiras, Vinnicas un Hmeļnickas apgabali, brūnā — Volīnija un Rivnu apgabals

Rietumukraina (ukraiņu: Західна Україна) ir kultūrvēsturiskais reģions, gandrīz vienmēr tajā ir iekļauti mūsdienu Ukrainas Čerņivcu, Ivanofrankivskas, Ļvivas, Ternopiļas un Aizkarpatu apgabali, kā arī Volīnijas un Rivnes apgabali.

Ļvivas pilsēta

Rietumukrainas teritorija ir saistīta ar bijušo Galīcijas un Lodomērijas karalisti, vēlāk tā bija daļa no Polijas-Lietuvas kopvalsts, Austrijas Impērijas, Austroungārijas un Otrās Polijas republikas.

Sākot no 1918. gada, ar nosaukumu Rietumukraina neoficiāli apzīmēja Rietumukrainas Tautas Republiku. Pēc 1921. gada Rīgas miera līguma starp Padomju Krieviju, Ukrainas PSR un Polijas Republiku Ukrainas rietumu daļa tika iekļauta Polijas sastāvā un tikai 1939. gadā pēc Molotova-Ribentropa pakta nonāca Padomju Savienības kontrolē.[1] Polijas valdība centās saglabāt zināmu distanci starp Galīcijas ukraiņu iedzīvotājiem, no kuriem lielākā daļa bija grieķu katoļi, un Volīnijas un Poļesjas pareizticīgajiem iedzīvotājiem.

2022. gada Krievijas iebrukuma Ukrainā laikā Krievija ar spārnotajām raķetēm apšaudīja Rietumukrainas militāros, enerģētiskos un citus objektus.[2]

Ukraiņu valoda ir dominējošā. Aizkarpatu reģionā runā arī ungāru valodā.

Nozīmīgākās pilsētas

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]