Polijas—Lietuvas ūnija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Polijas—Lietuvas ūnija/
Žečpospoļita/
Abu Tautu Republika

poļu: Rzeczpospolita Obojga Narodów
rietumkrievu: Рѣч Посполита
latīņu: Serenissima Res Publica Coronae Regni Poloniae Magnique Ducatus Lithuaniae
1569 — 1795 Flag of the Kingdom of Prussia (1750-1801).svg
Coat of arms of Lithuania.png Flag of the Habsburg Monarchy.svg
Flag of Russia.svg
Chorągiew królewska króla Zygmunta III Wazy.svg
Karogs
Coat of Arms of the Polish-Lithuanian Commonwealth.svg
Ģerbonis
Europe map 1648.PNG
Eiropa 1648. gadā. Polijas—Lietuvas ūnija
iekrāsota violetā krāsā.
Motto Si Deus nobiscum, quis contra nos
Oficiālās valodas Poļu, latīņu un rietumkrievu
Baznīca Romas Katoļu
Galvaspilsētas Krakova (līdz 1596)
Varšava (no 1596)
Lielākā pilsēta Gdaņska, vēlāk Varšava
Valsts galva Polijas karalis
Lietuvas dižkunigaitis
Platība aptuveni 1 miljons km2
Iedzīvotāju skaits aptuveni 11 miljoni
Pastāvēja 1569 - 1795

Polijas—Lietuvas ūnija jeb Abu Tautu Republika, īsāk Žečpospoļita (latīņu: Serenissima Res Publica) bija federāla monarhija Centrālaustrumeiropā no 1569. līdz 1795. gadam, kuras sastāvā uz laiku ar dažādas pakāpes autonomiju ietilpa arī tagadējās Latvijas zemes — Latgale (līdz 1772. gadam), Vidzeme (līdz 1629. gadam), Kurzemes un Zemgales hercogiste un Piltenes apgabals (līdz 1795. gadam). Pilnais šīs kopvalsts nosaukums poļu valodā bija Rzeczpospolita Obojga Narodów, lietuviešu valodāŽečpospolita/Abiejų Tautų Respublika, bet baltkrievu valodāРэч Паспалітая Абодвух Народаў.

Nosaukums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nosaukums ir no latīņu valodas: res publica — poliski rzecz pospolita, kas neapzīmēja valsts politisko iekārtu mūsdienu izpratnē, bet to, ka Lietuvas lielkņaziste un Polijas karaliste ir atsevišķi subjekti (res privatae) kopīgā valstī, kurā ietilpa Lietuvas lielkņaziste, Polijas karaliste, Prūsija un daļa Livonijas. No valststiesību viedokļa šāds valsts pārvaldes modelis atbilst "kopvalsts" (latīņu: condominium, angļu: commonwealth) nosaukumam.

Politiskais pārskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karaļa Sigismunda Augusta parakstītais pergaments par Kurzemes un Zemgales hercogistes inkorporāciju Polijas—Lietuvas ūnijā (1569).

Polijas—Lietuvas ūnija tika izveidota 1569. gadā, Ļubļinas ūnijā apvienojoties Polijas karalistei un Lietuvas dižkunigaitijai. Tika saglabāts robežu dalījums, iekšējā administrācija, atsevišķas valstu kases, tiesas, valsts valodas, bet bija kopējs karalis, divpalātu seims, likumdošana, ārpolitika un naudas sistēma.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1572. gadā Žečpospoļita kļuva par konstitucionālu monarhiju. Pēc 1569.-1573. gadu Konstitūcijas pieņemšanas tika juridiski apstiprināts karaļa ievēlēšanas princips. No francu cilmes karaļa Anrī (Henrika) Valuā (valdīja 1573.-1574.) tika panākti t.s. Henrika artikuli (1573. gadā), kas liedza karalim turpmāk noteikt sev pēcnācēju tronī; Seims ieguva tiesības „uz visiem laikiem brīvi ievēlēt karali“. Šis dokuments vairāk nekā 20 pantos reglamentēja karaļa un Seima tiesības un galīgi noformēja kārtu pārstāvniecības politisko sistēmu kā šļahtas republiku vai provinču federāciju. 1576.-1586. gadā valdīja karalis Stefans Batorijs. 1587.-1632. gadā valdīja karalis Sigismunds III Vāsa (1592.-1599.- Zviedrijas karalis), kas aktīvi veicināja kontrreformāciju. 1591.-1593. gadā notika ukraiņu kazaku sacelšanās hetmaņa Kosinska vadībā. 1592. gadā Sigismunds III Vasa mantoja Zviedrijas troni. 1594.-1596. gadā notika ukraiņu kazaku sacelšanās hetmaņa Naļivaiko vadībā. 1596. gadā panākta Brestas ūnija starp pareizticīgo un katoļu baznīcām. 1600.-1629. gadā notika kari ar Zviedriju, kurā Žečpospoļita zaudēja Rīgu un Vidzemi. 1632.-1634. gadā (Smoļenskas) karš ar Krieviju. 1649. gadā notika atkārtota ukraiņu kazaku sacelšanās. 1652. gadā Polijas-Lietuvas seimā pieņēma „veto“ tiesības. Tās paralizēja valsts pārvaldi, jo viens deputāts varēja nobloķēt seima lēmumus. 1654. gadā Ukrainas kazaki lūdza palīdzību Krievijas caristei. Sākas Krievijas-Žečpospoļitas karš. 1667. gadā miera līgums ar Krieviju, kas atņēma Austrumukrainu (arī Kijevu) un Smoļensku. Polija-Lietuva zaudēja lielvalsts statusu. 1700. gadā Žečpospoļita kopā ar Krieviju un Dāniju sāka karadarbību pret Zviedriju. Sakšu negaidītais uzbrukums Rīgas virzienā tika atsists. 1701. gadā zviedru armija sakāva poļu un lietuviešu armijas un ieņēma Varšavu. Žečpospoļita slēdza mieru ar Zviedriju. 1709. gadā Poltavas kaujā tika sakauta Zviedrijas armija. Žečpospoļita atjaunoja karadarbību pret Zviedriju. 1733. gadā Žečpospoļita praktiski zaudēja patstāvību un bija spiesta pakļauties Krievijas, Austrijas un Prūsijas diktātam. 1772. gadā notika Pirmā Polijas dalīšana starp Krieviju, Austriju un Prūsiju. Krievija ieguva baltkrievu un latviešu (Latgale) zemes, Austrija - Galīciju, Prūsija - Rietumprūsiju. Žečpospoļita zaudēja 1/3 savas teritorijas un pusi iedzīvotāju.

Kopvalsts galvenās sastāvdaļas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Polijas—Lietuvas ūnijas karte

Polijas-Lietuvas kopvalstī ietilpa šādi reģioni ar atšķirīgu vēsturi un kultūru:

Valsts pārvalde[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1573. gada vēlēšanu norise Žečpospoļitas Seimā t.s. zelta brīvības laikmetā

Valsti pārvaldīja vēlēts karalis un divi - Krakovas un Viļņas - Seimi. Delegātus uz Seimu izvirzīja provinču un vojevodistu Seimikos.

Līdzās kārtējām seimiku sapulcēm, kas apsprieda un lēma vietējas nozīmes jautājumus, parādījās īpašas sapulces - t.s. pirmsseima jeb vēlēšanu seimiki un atskaites seimiki. Pirmsseima seimiku sasauca stārasts pēc karaļa universāla pasludināšanas; sēdēs piedalījās karaļa pārstāvis, kurš informēja par Seima sasaukšanas iemeslu. Vēlēšanu seimikā tika ievēlēti delegāti uz Seimu un tika izstrādāta un apstiprināta šo delegātu rīcības instrukcija, ko tie saņēma rakstiskā veidā. Tas bija visa seimika viedoklis, kuru delegātam vajadzēja bez ierunām ievērot. Tātad viena vai divu delegātu protests Seimā pret kādu priekšlikumu bija nevis konkrētās personas viedoklis, bet gan vesela novada šļahtas viedoklis. Atskaites seimiki sanāca pēc Seima darba beigām, kad delegāti ziņoja par seimika instrukciju izpildi un Seima lēmumiem. XVI gs. Žečpospoļitā darbojās aptuveni 70 seimiku.

Savus ziedu laikus Žečpospoļitas šļahtas republika piedzīvoja XVI gs beigās un XVII gs. Kopš XVII gs. vidus pietika ar viena delegāta protestu, lai Seims lēmumu nevarētu pieņemt (t.s. liberum veto tiesības). Aizvien biežāk Seims beidzās bez rezultātiem tieši šādu protestu dēļ. Laikā no 1652. līdz 1736. gadam šādi beidzās 26 Seimi (no tiem apmēram puse liberum veto tiesību dēļ, bet otra puse gadījumu - kad Seims tā arī nevarēja nonākt pie kopsaucēja). Tā kā valstij līdzekļi tomēr bija vajadzīgi, tad šos un arī citus svarīgus jautājumus izlēma apgabalu seimiki. Līdz ar to var teikt, ka Polijā kārtu pārstāvniecība ne tikai ierobežoja karaļa varu, bet nopietni kavēja valsts attīstību.

Pastāvīgi darbojošās pārstāvniecības institucijas vairākos līmeņos ir visai unikāla parādība viduslaiku Eiropā. No malas tā var izskatīties pēc anarhijas, taču šī sistēma nodrošināja ideālu dzīvi provincēs un to uzplaukumu - t.i. ideālu iekšpolitisko dzīvi. Taču šīs sistēmas nenoliedzams trūkums bija valsts ārpolitikas un centralizācijas paralizēšana, kas noveda pie valstiskās patstāvības zaudēšanas XVIII gs. beigās.

1791. gadā Seims pieņēma jaunu konstitūciju. Tika likvidētas karaļu vēlēšanas (tās paredzētas tikai dinastijas izzušanas gadījumā); tika likvidētas liberum veto tiesības; magnāti zaudēja savas īpašās privilēģijas; tika nostiprināta centrālā izpildvara, pilsētas ieguva tiesības tikt pārstāvētas Seimā, pilsētnieki ieguva tiesības ieņemt augstākos garīdznieku amatus un iegūt virsnieku dienesta pakāpes (dzimtbūšana netika atcelta). Taču kaimiņvalstis neļāva Žečpospoļitai atgūties un gūt reformu rezultātus.

Valsts bojāeja[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

18. gadsimtā pēc Lielā Ziemeļu kara valsts militāri un saimnieciski bija kļuvusi tik vāja, ka praktiski kļuva par Krievijas impērijas protektorātu. Valsts pilnīgu suverenitāti sāka zaudēt līdz ar 1772. gadā notikušo t.s. pirmo "Polijas dalīšanu", kad tās teritoriju bez pretestības savā starpā sadalīja Krievijas impērija, Prūsijas karaliste un Austrija (vēl divas šādas "dališanas" notika 1793. un 1795. gados). Centieni atjaunot valstiskumu izpaudās kā 1830.-1831. gadu un 1863.-1864. gadu sacelšanās.

20. gadsimtā bijušās Žečpospoļitas teritorijā izveidojās 4 valstis: Lietuvas republika, Polijas republika, Baltkrievijas republika un Ukrainas republika. Šodienas Polijas Republika uzskata sevi par Žečpospoļitas vēsturisko mantinieci.

Polijas-Lietuvas kopvalsts valdnieki 1569.-1795.[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sigismunds II Augusts.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]