Stepes piekūns

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Stepes piekūns
Falco cherrug (Gray, 1834)
Stepes piekūns
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Piekūnveidīgie (Falconiformes)
Dzimta Piekūnu dzimta (Falconidae)
Ģints Piekūni (Falco)
Suga Stepes piekūns (F. cherrug)
Izplatība

Falco cherrug distr.png

  Sastopams ligzdošanas sezonā
  Sastopams ziemošanas sezonā
  Sastopams visu gadu kā nometnieks
Stepes piekūns Vikikrātuvē

Stepes piekūns (Falco cherrug) ir liela izmēra piekūns, kas sastopams Eirāzijas stepju zonā. Izdala divas stepes piekūnu pasugas: F. c. cherrug apdzīvo areāla lielāko daļu no Eiropas līdz Mongolijas austrumiem, bet F. c. milvipes ir sastopams Āzijas dienvidos.[1]

2010. gada maija vidū Ungārijā savvaļā dzimis, apgredzenots un ar satelītraidītāju aprīkots nepieaudzis stepes piekūns divreiz šķērsoja Latvijas teritoriju[2], līdz ar to kļuva par 344.[3][4] savvaļā sastapto putnu sugu, lai arī vizuāli šī Eiropā retā suga Latvijā pagaidām nav novērota. Šis ir pirmais gadījums, kad suga tiek iekļauta Latvijas putnu sugu sarakstā, izmantojot kā pierādījumu satelītraidītāja datus.

Stepes piekūns ir Ungārijas nacionālais putns.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stepes piekūns ir viena no vislielākajām piekūnu sugām, tā garums — 47—55 cm, bet spārnu plētums — 105-129 cm. Apspalvojuma krāsojums līdzīgs vairumam piekūnu - tumša (brūna) mugura, vēders un galva gaišāki, ar tumšiem raibumiem.

Stepes piekūna ola

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ligzdo Eirāzijas stepju zonā un kalnu apgabalos, ieskaitot Aizbaikālu un Mongolijas austrumus. Krievijā, Kazahstānā un Mongolijā stepes piekūns ir migrējoša suga, bet areāla rietumu un dienvidu daļā (Vidusāzijā, Pakistānā, Irānā) nometnieks. Ziemo uz dienvidiem no ligzdošanas vietām Āzijā, kā arī Āfrikas rietumos. Eiropā sastopama izolēta populācija Ungārijas stepēs (130-150 pāri), fragmentāri sastopams arī Ukrainas dienvidos un Krievijas Eiropas daļas dienvidos, nelielā skaitā dažās citās Dienvideiropas un Centrāleiropas valstīs, tomēr kopējais stepes piekūnu skaits Eiropā nepārsniedz 600 pārus.[5] Vairums Eiropas putnu pārvietojas ziemot uz Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļāfriku.

Aizsardzība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stepes piekūna Eiropas populācija kopumā ir neliela, tomēr aizsardzības pasākumi Ungārijā ir bijuši veiksmīgi un šajā, Eiropā nozīmīgākajā areāla daļā īpatņu skaits pieaug. Taču stepes piekūns ir apdraudēts arī sugas areāla galvenajā daļā Āzijā. Kopējais stepes piekūnu skaits pasaulē tika vērtēts kā tikai 3600-4400 pāri 2003. gadā, tas strauji samazinās un stepes piekūns ir pasaules mērogā apdraudēta apdraudēta suga.[6] Pēdējos gados skaits ievērojami samazinājies tādās sugas pastāvēšanai nozīmīgās valstīs kā Kazahstānā un Uzbekistānā, bet Turkmenistānā izzudis pilnībā. Ir veikti sekmīgi stepes piekūnu introdukcijas mēģinājumi Ziemeļamerikā - ASV un Kanādā.

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Species Description». Sakerlife.mme.hu. 2010-05-19.
  2. «Stepes piekūns». Putni.lv. 2010-09-15.
  3. «Kura būs nākamā jaunā putnu suga Latvijā?». Putni.lv. 2010-09-15.
  4. Pēc citiem avotiem šī bija 343. suga, ja melnā vārna netika izdalīta kā atsevišķa suga.
  5. «Falco cherrug». Birdlife.org BirdsInEurope datu lapa. 2010-05-19.
  6. «Falco cherrug». The IUCN Red List of Threatened Species™. 2010-05-19.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]