Svilpis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Svilpis
Pyrrhula pyrrhula, (Linnaeus, 1758)
Svilpis
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Dzimta Žubīšu dzimta (Fringillidae)
Ģints Svilpji (Pyrrhula)
Suga Svilpis (P. pyrrhula)
Svilpis Vikikrātuvē

Svilpis jeb sarkankrūtītis (Pyrrhula pyrrhula) ir neliels, pie zvirbuļveidīgo kārtas un žubīšu dzimtas piederošs putns — dziedātājputns. Kā liecina putna latviskie nosaukumi, citu vidū tas izceļas gan ar savu dziedāšanas (jeb pareizāk būtu sacīt — svilpošanas) prasmi, gan ārējo izskatu. Izšķir 10 svilpja pasugas, bet Latvijā mājo Pyrrhula pyrrhula pyrrhula.

Izskats un pazīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai arī putniņš ir augumā neliels, svilpim jeb sarkankrūtītim ir drukna un masīva galva bez uzskatāma kakla, kādēļ arī varbūt to angļu valodā dēvē par “bullfinch” jeb “buļļ-žubīti”. Putna augšējā ķermeņa daļa ir pelēka, turpretim “cepurīte”, seja, mazais, līkais, platais knābis un lidspalvas ir melnā krāsā; svilpja rumpis ir balts. Putna spārni lidojumā labi izceļas. Putnu tēviņiem ķermeņa apakšdaļa ir sārtā krāsā, mātītēm un jaunajiem putnēniem — pelēki dzeltenbrūnā.

Neuzmācīgā putniņa dziesma skan līdzīgi aprautu svilpju skaņām.

NB! Nesajaukt ar sarkanrīklīti, kas ir Mušķērāju dzimtas dziedātājputns.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Svilpis izplatīts no Rietumeiropas pāri Āzijas mērenā klimata teritorijai līdz pat Kamčatkai. Tādēļ arī putna angliskais nosaukums skan Eirāzijas svilpis. Pārsvarā svilpis ziemo ligzdošanas teritorijā, tomēr vairums tālāk ziemeļos mītošo putnu veic ceļojumus tuvāk dienvidiem. Latvijā svilpis jeb sarkankrūtītis bieži sastopams. Ja ziemā no Latvijas svilpis aizceļo uz dienvidu pusi, šurp savukārt atlido citi svilpji no ziemeļu reģioniem. Ārpus vairošanās sezonaspavasara svilpji neuzturas lielos baros, bet redzami pa pārim vai nelielās grupās.

Ligzdošanas vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Svilpim patīk jauktu koku meži ar eglājiem, arī parki un dārzi. Ligzdošanai tas vislabprātāk izvēlēsies kādu krūmāju vai koku un ligzdā, ko būs uzbūvējis dažas pēdas no zemes, iedēs 4-7 oliņas.

Barošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvirbuļveidīgais putniņš barojas lielākoties no sēklām un augļu koku pumpuriem, tādēļ dažkārt iekoptos augļu dārzos var kļūt par kaitēkli. Labprātāk gan putns dos priekšroku nātru, skābeņu un kazeņu, kā arī ligustra, bērza un oša sēklām, bet ja to aptrūksies — tad meklēs pumpurus.

Ziemā svilpis dažkārt neatteiksies paviesoties arī mākslīgi ierīkotās barotavās.

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Fotogrāfijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zīmējumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]