Pāriet uz saturu

Uģis Prauliņš

Vikipēdijas lapa
Uģis Prauliņš
Uģis Prauliņš 2013. gadā
Galvenā informācija
Dzimis 1957. gada 17. jūnijā (67 gadi)
Valsts karogs: Padomju Savienība Rīga, Latvijas PSR, PSRS (tagad Karogs: Latvija Latvija)
Žanri tautas mūzika, ārtroks, progresīvais roks, instrumentālā mūzika
Nodarbošanās komponists, mūziķis, dziedātājs, ierakstu producents
Instrumenti taustiņinstrumenti, kokles, blokflauta, balss
Darbības gadi 1970. gadi—pašlaik
Izdevēji Upe
Rīgas Doma zēnu koris
Latvijas Radio
Darbība ar Salve
Vecās mājas
Lādezers

Uģis Prauliņš (dzimis 1957. gada 17. jūnijā Rīgā) ir latviešu komponists un mūziķis. Latvijas Komponistu savienības priekšsēdētājs (2004—2009), Latvijas Radošo savienību padomes priekšsēdētājs (2008—2011).

2010. gadā viņš pēc īpaša pasūtījuma Dānijas Nacionālajam vokālajam ansamblim sacerēja kompozīciju "Lakstīgala" (The Nightingale) pēc Andersena tāda paša nosaukuma pasakas motīviem. 2012. gadā to izvirzīja Grammy balvai nominācijā "Labākais mūsdienu klasiskais skaņdarbs" (Best Contemporary Classical Composition).[1] 2015. gadā Uģis Prauliņš kļuva par prestižās balvas Echo Klassik laureātu kategorijā "Klasika bērniem" ar skaņdarbu "Lakstīgala".[2]

Dzimis 1957. gada 17. jūnijā Rīgā arhitekta Imanta Prauliņa un viņa sievas Intas ģimenē. Mācījās Emīla Dārziņa speciālajā mūzikas vidusskolā. 1970. gados Uģis Prauliņš spēlēja dažādās grupās, no kurām pazīstamākā bija progresīvā roka grupa "Salve" (no 1977. gada līdz 1979. gadam). Divas reizes pabeidza Latvijas Valsts Konservatoriju — pirmo reizi Diriģēšanas un pedagoģijas fakultāti (1982. gadā), otro reizi Kompozīcijas fakultāti (1989. gadā).

1980. gadu otrajā pusē Uģis Prauliņš nodibināja grupu "Vecās mājas", kas kļuva pazīstama ar ārtroka un tautas mūzikas programmām.

No 1982. gada līdz 1984. gadam Uģis Prauliņš dienējis Padomju armijas karavīru ansamblī ”Zvaigznītē” un kā ārštata vadītājs strādājis ar ansambli dažus gadus arī pēc dienesta. Viņš iestudēja ar “Zvaigznīti” latviešu strēlnieku dziesmas, kas tika izmantotas Jura Podnieka 1982. gada filmā ”Strēlnieku zvaigznājs”.[3]

Viņa meita Sniedze Prauliņa arī gājusi tēva pēdās, darbodamās mūzikā kā dziedātāja (solo, koros "Ave Sol", "Mūza" un grupā "Juuk"), komponiste un flautiste. Vecākā meita Paula Prauliņa tulko grāmatas no angļu valodas uz latviešu valodu (Enčī Mina "Pēdējā imperatore", Dalai Lama "Ar atvērtu sirdi. Kā būt līdzjūtīgam katru dienu ", Sadhguru "Iekšējā inženierija. Jogas skolotāja mācība par prieku", Stīvens Taners "Afganistāna. Karu vēsture no Aleksandra Lielā līdz tālibu krišanai" un daudzas citas[4][5]). Viņa sieva ir animācijas filmu režisore Inga Prauliņa.[6]

Pārvalda taustiņinstrumentus, koncertos un ierakstos spēlē arī kokles, blokflautu un dzied.

Uģis Prauliņš kā komponists vairākkārt ir sadarbojies ar Rīgas Doma zēnu kori (diriģents Mārtiņš Klišāns), Rīgas Doma kora skolas meiteņu kori (diriģente Aira Birziņa), Latvijas Radio kori (diriģenti: Kaspars Putniņš, Sigvards Kļava), kori Latvija (diriģents Māris Sirmais), vīru kori "Gaudeamus" (diriģents Ivars Cinkuss), kā arī ar kamerorķestri Sinfonietta Rīga (diriģents Normunds Šnē) un postfolkloras grupu "Iļģi". Uģis Prauliņš ir strādājis arī ar Kembridžas Triniti koledžas kori (diriģents Stīvens Leitons), komponējot korim a cappella darbu "Laudibus in Sanctis", kas 2008. gadā tika ierakstīts Īlijas katedrālē. 2009. gadā tika izlaists Triniti koledžas kora disks ar Baltijas komponistu darbiem.

Uģis Prauliņš ir sarakstījis mūziku vairākām spēlfilmām: "Drosme nogalināt" (režisori: Aigars Grauba, Igors Linga), "Baiga vasara" (režisors Aigars Grauba), TV seriālam "Pelikāns" (režisors Igors Linga), animācijas filmām: "Tālavas taurētājs" (režisors Ansis Bērziņš), "Kaķīša dzirnavas" (režisori: Ansis Bērziņš, Roze Stiebra), "Velniņi" (režisore Inga Prauliņa), "Vai Rīga jau gatava?" (režisore Rūta Mežavilka), "Pasaka par Pili" (režisore Inga Prauliņa) un "Austras koka pasakas. Kāpēc varde nedziedāja" (režisors Nils Skapāns). Uģis Prauliņš ir sarakstījis Dziesmu un deju svētkiem deju uzvedumus: Ritums 2004. gadā, Mana Pasaule 2003. gadā, un Mīlestības dziesmas 2008. gadā. Jāņa Streiča filmai "Rūdolfa mantojums" (2010.) Uģis Prauliņš bija gan mūzikas producents, gan autors.

2017. gada 18. novembrī apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa 4. šķiru.[7]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]