Zeme (teritorija)

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par teritoriju. Par citām jēdziena zeme nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Eiropas fizioģeogrāfiskā karte.
Eiropas politiskā karte: redzamas suverēnās valstis - zemes.

Zeme ir jēdziens ar plašu pielietojumu, kas visbiežāk tiek izmantots kā valsts vai līdzīgas teritorijas, arī noteikta reģiona apzīmējums. Parasti, bet ne vienmēr, ar šo jēdzienu izprot teritoriju, ko vieno kopīga pilnīgi vai daļēji suverēna pārvalde un pēc etniskām vai citām pazīmēm saistīti iedzīvotāji.

Šādā nozīmē latviešu valodā vārds ticis lietots jau pirms rakstītu avotu parādīšanās. 13. gadsimta avotos par "zemēm" tiek sauktas gan etnisku vienību apdzīvotas teritorijas, gan to daļas. Latvijā diviem no četriem vēsturiskajiem novadiem nosaukumā ir vārds "zeme": Kurzeme un Vidzeme.

Zeme var būt gan konkrētas tautas apdzīvota teritorija, gan ar valsts, kuru tā apdzīvo. Piemēram, vācieši paši sevi dēvē par deutsch, bet zemi par land, tādēļ valsti, kurā tie dzīvo, sauc par Deutschland (burtiski - Vāczemi).

Fiziskajā ģeogrāfijā termins "zeme" tiek lietots, lai apzīmētu pēc fizioģeogrāfiskajām īpašībām vienotu reģionu, piemēram, kontinenta daļu vai valsts daļu - fizioģeogrāfiskās rajonēšanas vienību.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]