Īspirkstu mizložņa

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par īspirkstu mizložņu. Par citām jēdziena mizložņa nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Īspirkstu mizložņa
Certhia brachydactyla (Brehm, 1820)
Īspirkstu mizložņa
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Dzimta Mizložņu dzimta (Certhiidae)
Ģints Mizložņas (Certhia)
Suga Īspirkstu mizložņa (C. brachydactyla)
Izplatība
Sttreecreepereurope.png
Īspirkstu mizložņas izplatības areāls
Īspirkstu mizložņa Vikikrātuvē
Īspirkstu mizložņas olas

Īspirkstu mizložņa jeb Rietumu mizložņa (latīņu: Certhia brachydactyla) ir neliels zvirbuļveidīgo kārtas mizložņu dzimtas putns, kas sastopams Eiropas rietumu daļā un Āfrikas ziemeļos. Latvijā novērota vienu reizi — 2010. gada septembrī, kad viens putns noķerts un apgredzenots Papes ornitoloģisko pētījumu stacijā.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Īspirkstu mizložņa ir ļoti līdzīga parastajai jeb Eirāzijas mizložņai. Vizuālas atšķirības starp šīm sugām ir konstatējamas tikai turot putnu rokās, drošākā atšķiršanas pazīme dabā — dziesma. Putna garums ap 12,5 cm, masa no 7,5 līdz 11 g. Tāpat kā citām mizložņām arī šai sugai raksturīgs salīdzinoši garš, līks knābis, kas piemērots kukaiņu meklēšanai koku mizas spraugās. Barojoties pārvietojas pa koku stumbru (visbiežāk no lejas uz augšu), ko palīdz darīt garie nagi un stingrās astes spalvas. Apspalvojuma krāsa brūni raiba, vēders un spārnu apakša — balti.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sastopama Eiropas rietumu daļā un Āfrikas ziemeļos. Izolētas populācijas Mazāzijā un Kaukāzā. Nometniece, taču pēc ligzdošanas dažkārt dodas klejojumos. Areāla ziemeļaustrumu robeža ir Polijas ziemeļos, netālu no Lietuvas, tādēļ suga reti, bet regulāri ieklejo valstīs pie Baltijas jūras ārpus tās ligzdošanas areāla. Izdala 5 īspirkstu mizložņu pasugas, Centrālajā Eiropā sastopama nominālā pasuga C. b. brachydactyla.

Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijā īspirkstu mizložņa ir novērota vienu reizi — 2010. gada 12. septembrī, kad viens putns tika noķerts tīklā un apgredzenots Papes ornitoloģisko pētījumu stacijā Rucavas novadā, Papē.[1]

Piezīmes un atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Putni.lv Latvijas putni: Īspirkstu mizložņa