Mizložņa

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par Eirāzijas mizložņu. Par citām jēdziena mizložņa nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Mizložņa
Certhia familiaris (Linnaeus, 1758)
Mizložņa
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Dzimta Mizložņu dzimta (Certhiidae)
Ģints Mizložņas (Certhia)
Suga Mizložņa (C. familiaris)
Izplatība

Certhia familiaris Certhia hodgsoni.png

  Sastopama cauru gadu kā nometnieks
  Sastopama tikai ziemā
  Sastopama pasuga C. f. hodgsoni (bieži uzskatīta par atsevišķu sugu)
Mizložņa Vikikrātuvē

Mizložņa jeb Eirāzijas mizložņa (latīņu: Certhia familiaris) ir neliels zvirbuļveidīgo kārtas mizložņu dzimtas putns, kas bieži sastopams lielā daļā Eirāzijas un arī Latvijā.

Izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Neliels putns, garums ap 12,5 cm, masa no 7 līdz 13 g. Mizložņai ir salīdzinoši garš, līks knābis, kas piemērots kukaiņu meklēšanai koku mizas spraugās. Barojoties pārvietojas pa koku stumbru (visbiežāk no lejas uz augšu), ko palīdz darīt garie nagi un stingrās astes spalvas. Apspalvojuma krāsa brūni raiba, vēders un spārnu apakša — balti. Ļoti grūti atšķirama no Latvijā vienu reizi novērotās īspirkstu mizložņas (C. brachydactyla). Vizuālas atšķirības starp šīm sugām konstatējamas, tikai turot putnu rokās, drošākā atšķiršanas pazīme dabā — dziesma.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sastopama lielā daļā Eirāzijas, gandrīz visā areālā nometniece. Eiropā nav sastopama tikai tās galējos ziemeļos, Islandē un Pireneju pussalas dienvidos. Āzijā areāls stiepjas pāri tās centrālajai daļai Krievijā, Kazahstānā un Mongolijā, sastopama arī Japānā, Korejas pussalas ziemeļos un Ķīnas ziemeļaustrumos. Fragmentētas populācijas arī Turcijā, Aizkaukāzā, Irānā, Vidusāzijā.[1] Izdala 10-12 mizložņas pasugas, kas pakāpeniski nomaina viena otru izplatības areālā. Ģeogrāfiski nošķirta ir pasuga C. f. hodgsoni (sastopama Himalajos un apkārtējā reģionā Centrālajā Āzijā), ko gan bieži izdala kā atsevišķu sugu.

Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijā mizložņa ir viena no parastākajām ligzdojošo putnu sugām, sastopama dažādu mežu tipos, parkos, kapsētās. Nometniece, sastopama arī ziemā. Atsevišķos gados novērojamas invāzijas.[1] Latvijā sastopama nominālā pasuga C. f. familiaris.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. 1,0 1,1 «Mizložņa». Latvijas putni. 2010-09-15.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]