Pāriet uz saturu

2. gadsimts

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no 2. gs.)
Tūkstošgades:
Gadsimti:
Desmitgades:
Gadi:

2. gadsimts ir laika periods no 101. līdz 200. gadam.

Notikumi pasaulē

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Novājinājās Partas lielvalsts, bet nostiprinājās Kušānu valsts, kas aptvēra mūsdienu Tadžikistānas, Afganistānas, Pakistānas un Ziemeļindijas teritoriju. Tajā valdošās reliģijas bija budisms un zoroastrisms. Haņu dinastijas valdīšanas noriets Ķīnā, gadsimta beigās sākās Dzelteno apsēju sacelšanās. Aksumas valsts uzplaukums.

Notikumi Eiropā

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Romas impērijas izplešanās pēdējā posmā imperators Trajāns iekaroja Dākiju, Nabateju, Armēniju un daļu no Partas valsts (Asīriju un Babiloniju) un impērija sasniedza vislielākos izmērus tās pastāvēšanas laikā. Pēc Trajāna nāves romieši tikai centās saglabāt un nosargāt impērijas robežas. Palestīnā norisinās vairākas sacelšanās, pēc kuru sakāves imperatora Adriāna laikā sākas ebreju deportācija uz citiem impērijas apgabaliem. Adriāns nocietināja impērijas ziemeļu robežas, izbūvējot robežnocietinājumus (limes). Britānijā tapa Adriāna valnis. No 167. līdz 175. gadam notika Pirmais markomanu karš, bet no 178. līdz 180. gadam Otrais markomanu karš.

Notikumi Latvijas vēsturē

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
Fragments no Adriāna vaļņa.
Rekonstruēts Adriana vaļņa fragments.

Nozīmīgi ļaudis

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zinātne un filosofija

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gadsimta celtnes

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]
  1. «Five Good Emperors | Summary, Accomplishments, History, & Facts». Encyclopedia Britannica (angļu). Skatīts: 2019-07-18.
  2. «Trajan's Amazing Column». www.nationalgeographic.com. Skatīts: 2019-07-18.
  3. Lightfoot, C.S. (1990). "Trajan's Parthian War and the Fourth-Century Perspective". The Journal of Roman Studies 80: 115–126. doi:10.2307/300283. JSTOR 300283.