ASEAN

Vikipēdijas lapa
Dienvidaustrumāzijas valstu asociācija
ASEAN Embleme.png
ASEAN logotips
Association of Southeast Asian Nations (orthographic projection).svg
Dalībvalstis
Izveidots 1967. gada 8. augustā
Galvenā mītne Valsts karogs: Indonēzija Džakarta, Indonēzija
Dalībnieki
Oficiālās valoda
Ģenerālsekretārs
Lim Jock Hoi Valsts karogs: Bruneja
Tīmekļa vietne www.asean.org

Dienvidaustrumāzijas valstu asociācija (angļu: Association of Southeast Asian Nations (ASEAN)) ir Dienvidaustrumāzijas valstu politiskā, saimniecības un kultūras organizācija. Tā dibināta 1967.gadā un tās mērķis ir veicināt savstarpējo sadarbību reģionā. ASEAN valstu vadītāji tiekas gadskārtējās sanāksmēs, parasti novembrī.

Dalībvalstis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Esošās ASEAN dalībvalstis ir: Bruneja, Filipīnas, Indonēzija, Kambodža, Laosa, Malaizija, Mjanma, Singapūra, Taizeme un Vjetnama. Papua-Jaungvinejai ir novērotājas statuss ASEAN.

ASEAN rīko arī sanāksmes ar citām valstīm, ar t.s. ASEAN dialoga partneriem. Tās ir ASV, Austrālija, Dienvidkoreja, Eiropas Savienība, Indija, Japāna, Jaunzēlande, Kanāda, Krievija, Ķīna, Mongolija un Ziemeļkoreja.

ASEAN ietilpst apmēram 8% no pasaules iedzīvotājiem un 2003.gadā valstu kopējais IKP bija apmēram 700 miljardi USD (tāpat kā Dienvidkorejai). IKP pieaugums gadā ir vidēji 4%. ASEAN valstu galvenās eksportpreces ir sadzīves elektronika, nafta un kokmateriāli.

Gan lingvistiski, gan reliģiski, gan politiski ASEAN valstis ir ļoti dažādas.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

ASEAN tika nodibināta 1967.gada 8.augustā, kad piecu valstu — Filipīnu, Indonēzijas, Malaizijas, Singapūras un Taizemes ārlietu ministri Bangkokā parakstīja ASEAN deklarāciju (Bangkokas deklaraciju).

ASEAN pēc tam tika uzņemtas:

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]