Georgs fon Eihštets

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Livonijas mestra zīmogs ar uzrakstu "(Sigillum) (Com)MENDATORIS DOM(us) (the)VTO(nic)I IN LIVONIA" - "Vācu ordeņa komandiera Livonijā zīmogs".

Georgs fon Eihštets vai Jurje no Eihštetes (vācu: Georg von Eichstätt, latīņu: Georgius ab Eichstat) bija Livonijas ordeņa mestra pienākumu izpildītājs pēc mestra Burharda bojāejas Durbes kaujā 1260. gadā.


Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Eihštetes pils mūsdienās.

Bruņinieks Georgs bija cēlies no Eihštetes, kas atrodas ap 120 km uz dienvidiem no Nirnbergas Bavārijā. No 1252. gada viņš bija Siguldas komturs. 1260. gadā Livonijas ordeņa mestrs Burhards pirms došanās karagājienā pret žemaišiem komturu Georgu iecēla par savu aizvietotāju. 1261. gadā viņš organizēja karagājienu uz Kursu, bet pats palika savā pilī Siguldā.

Verners no Breithauzenes par Livonijas mestru ievēlēts jau 1261.gadā, bet Livonijā viņš ieradās tikai 1262. gada rudenī [1]. Šajā laikā Siguldas komturs Georgs bija viņa vietnieks Livonijā. Kritis kaujā pie Lielvārdes 1262. gada 3. februārī [2].

Pēc bruņinieka Georga nāves mestra pienākumus īslaicīgi pildīja Helmerihs no Vircburgas.

Hroniku liecības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rusova Livonijas hronika

RussowChronicle.jpg

Pēc Burharda fon Hornhūzena, viņa palīgs, Siguldas komturs Jirģens Eikstats, 1264. gadā[3] tapa par Livonijas mestri. Viņš gribēja atriebt leišiem sava priekšteča nāvi, bet viņam izgāja gandrīz tāpat, kā viņa priekštečam. Tādēļ viņš bija spiests slēgt ar leišiem mieru. Pa to laiku kamēr mestris kaŗoja ar leišiem, sāmsalieši bija atkrituši no kristīgās ticības. Mestris uzbruka viņiem šīs atkrišanas dēļ kādā mežā pie Karmeles pils, daudzus no viņiem nonāvēja un piespieda pie paklausības. Šī mestŗa laikā kristīgiem Livonijā bija jāpieredz lielas briesmas.

Rusova Livonijas hronika

Piezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Benninghoven F. Der Orden der Schwertbrüder. - Köln; Graz, 1965. - 525 S.
  2. Fenske L., Militzer K. Ritterbrüder im livländischen Zweig des Deutschen Ordens. - Köln; Weimar; Wien, 1993. - 956 S.
  3. Hronikas autora kļūda gaduskaitļos
Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Burhards fon Hornhūzens
Livonijas Ordeņa mestra vietnieks
1260. gads — 1262. gads
Pēctecis:
Verners fon Breithauzens