Sigulda

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par pilsētu. Par dzelzceļa staciju skatīt rakstu Sigulda (stacija).
Sigulda
pilsēta
Siguldas viduslaiku pils drupas
Karogs: Sigulda
Karogs
Ģerbonis: Sigulda
Ģerbonis
Sigulda (Latvija)
Sigulda
Sigulda
Koordinātas: 57°09′18″N 24°51′28″E / 57.15500°N 24.85778°E / 57.15500; 24.85778Koordinātas: 57°09′18″N 24°51′28″E / 57.15500°N 24.85778°E / 57.15500; 24.85778
Valsts Karogs: Latvija Latvija
Novads Siguldas novads
Pilsētas tiesības kopš 1928. gada
Citi
nosaukumi
vācu: Segewold
Platība
 • Kopējā 18,2 km2
Iedzīvotāji (01.01.2016.)[1]
 • kopā 11 821
 • blīvums 649,5/km²
Laika josla EET (UTC+2)
 • Vasaras laiks (DST) EEST (UTC+3)
Pasta indeksi LV-2150
Mājaslapa www.sigulda.lv
Sigulda Vikikrātuvē

Sigulda ir pilsēta Vidzemē, Siguldas novada centrs. Atrodas Gaujas krastos, 53 km attālumā no Rīgas un 36 km attālumā no Cēsīm. Nozīmīgs Latvijas tūrisma centrs. Tās teritorija iekļauj arī senos Turaidas un Krimuldas centrus. Viena no latviskākajām pilsētām,[nepieciešama atsauce] iedzīvotāju skaits Siguldā pēdējos gados pieaug gan migrācijas, gan arī dabiskā pieauguma rezultātā.

Pilsētas raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gaujas senlejas un skaistās apkārtnes dēļ Sigulda tiek dēvēta par Vidzemes Šveici. Pilsētas apkārtne ietilpst Gaujas nacionālajā parkā, Siguldā atrodas tā administrācija. Nozīmīgākie tūrisma objekti ir Gūtmaņa ala, kurā saglabājušies uzraksti pat no 17. gs., Turaidas pils, Velnala, Siguldas ordeņa pils drupas un Jaunā pils, Kraukļu aiza un daudzi citi. Pilsētā tiek rīkoti operas svētki, šeit atrodas mākslīgā Siguldas bobsleja un kamaniņu trase, regulāri notiek pasaules kausa posmi kamaniņu sportā un dažādi citi ziemas sporta pasākumi, kas padara Siguldu par Latvijas galveno ziemas sporta centru. Siguldas pilsētas kalnu slēpošanas trasē augstuma starpība ir 85 m un šeit darbojas 2 pacēlāji, bet vasarā ekstrēmās atrakcijas "Tarzāns" un "Meža kaķis". Netālu no Siguldas ir izvietots vertikālais gaisa tunelis "Aerodium". Pāri Gaujas senlejai ved gaisa trosu ceļš ar gumijlēkšanas atrakciju.

Siguldai cauri iet arī dzelzceļa līnija Rīga - Valka, Siguldā arī atrodas stacija Sigulda. 2012. gadā Siguldas stacija rekonstruēta, pie tās uzcelts Laimas pulkstenis. Tāpat caur Siguldu iet galvenais autoceļš A2 (Vidzemes šoseja), kā arī reģionālais autoceļš P8 Inciems-Ķegums.

Nosaukuma izcelsme[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pastāv dažādas versijas vietvārda "Sigulda" izcelsmei. Viens no ticamākajiem variantiem ir vācu nosaukuma Segewold atvasinājums no Sieg + Wald, kas latviski nozīmē "uzvaras mežs" un norāda uz krustnešu un zemgaļu uzvaru kaujā ar līviem netālu no Satezeles pils 1206. gadā.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Siguldas vēsture

Pilsētas tiesības Sigulda ieguva 1928. gadā, taču Siguldas vēsture ir daudz senāka. Jau 11.gs Gaujas lejteci sāka apdzīvot somugru ciltis — lībieši. Teikas un dokumenti vēsta par nocietinātām pilīm un pilskalniem — Sateseli, Turaidu, Kubeseli. Vēstīts tiek arī par pretošanos vācu krustnešu iebrukumiem. Siguldas apkārtnē pašlaik zināmi septiņi lībiešu pilskalni. Arheoloģiskajos izrakumos atklāti arī vairāki kapu uzkalniņi.

Pārvalde[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Siguldas novada domes ēka

Siguldas pilsēta ietilpt Siguldas novada pašvaldības teritorijā, kurā ir vēl arī šādas teritoriālās vienības -Siguldas pagasts, Mores pagasts un Allažu pagasts. Siguldas novads tika izveidots 2003. gada 1. jūnijā. 2009. gada 1. jūlijā tajā iekļāvās Allažu pagasts. Dome izvietota Siguldas Jaunajā pilī, Pils ielā 16. Siguldas novada domes priekšsēdētājs ir Uģis Mitrevics. Pirms viņa ilgus gadus Siguldas pašvaldības vadītājs jau kopš Latvijas Republikas atjaunošanas bija Tālis Puķītis. Priekšsēdētāja vietniece ir Līga Sausiņa. Mores pagasta pārvaldes vadītāja ir Zenta Bite, Allažu pagasta pārvaldes vadītāja ir Vija Vāvere, un Siguldas pagasta pārvaldes vadītāja — Līga Skrastiņa. Siguldas novada domē darbojas 4 komitejas: Finanšu, Izglītības un kultūras, Attīstības, tūrisma un sporta un Sociālā komiteja. Domē ir izveidotas 13 komisijas: Administratīvā, Iepirkumu, Dzīvokļu, Dzīvojamo māju privatizācijas, Ārkārtas situāciju, Siguldas novada vēlēšanu, Komisija pašvaldības dzīvojamo māju nodošanai apsaimniekošanā dzīvokļu īpašniekiem, Pašvaldības īpašuma privatizācijas, Pašvaldības īpašuma izsoles, Apstādījumu aizsardzības, Komisija objektu pieņemšanai ekspluatācijā, Koncesiju uzraudzības, Zemes. Siguldas novada domes deputāti: Uģis Mitrevics, Līga Sausiņa, Dainis Dukurs, Elīna Gruzniņa, Eva Viļķina, Indra Ozoliņa, Inese Zagorska, Ivo Alksnis, Jānis Strautmanis, Jānis Zilvers, Katrīna Leitāne, Mārtiņš Zīverts, Ņina Balode, Reinis Ādamsons un Rūdolfs Kalvāns.

Izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izglītības pirmsākumi Siguldas apkārtnē saistāmi ar zviedru laikiem. Kopš tā laika izglītības iespējas Siguldā ir krietni paplašinājušās. Siguldas pilsētas teritorijā pieejamas 5 pirmsskolas izglītības iestādes: bērnudārzi "Ābelīte”, "Ieviņa", "Pīlādzītis", "Pasaciņa", “Saulīte”, kā arī Siguldas Valdorfa bērnudārzs. Ir izjūtams arī neliels vietu trūkums, kaut arī to ir paredzēts drīzumā atrisināt. Šeit iespējamas arī vairākas papildu nodarbības, piemēram, tautiskās dejas. Pilsētā darbojas 4 vispārizglītojošās skolas: Siguldas 1. pamatskola, Siguldas Valsts ģimnāzija, Siguldas pilsētas vidusskola, kā arī Laurenču sākumskola, kura tika atvērta 2013. gada rudenī. Siguldas Valsts ģimnāzija piedāvā 5 izglītības programmas un arī dažādas interešu izglītības programmas, piemēram, pazīstamo SVĢ un Mūzikas skolas pūtēju orķestri “Sudrabskaņa”. Ģimnāzijai raksturīgi vairāki tradicionāli pasākumi, no kuriem īpaši izceļas intelektuāls konkurss vidusskolēniem “Erudīts”. Siguldas pilsētas vidusskola piedāvā apgūt 3 izglītības programmas, te pieejama izglītības programma arī krievu valodā. Vidusskolai raksturīgi arī dažādi pulciņi un tradicionālie pasākumi. 3 programmas pieejamas arī Siguldas 2. pamatskolā, kuras saistītas gan ar sportu, gan ar mūziku. Šeit pieejama arī dienesta viesnīca. Pārējās divas pamatskolas piedāvā tikai vispārējo pamatizglītības programmu, taču arī te darbojas dažādi pulciņi. 2 programmas ir apgūstamas Siguldas vakara vidusskolā. Pavisam netālu no pilsētas robežām, Siguldas pagastā, 2005. gada rudenī savu darbību ir sākusi Latvijas Lauksaimniecības universitātes filiāle, kuras vadītājs ir Aleksandrs Jemeļjanovs. Te tiek piedāvātas 3 nepilna laika (neklātienes) studiju programmas, kurās 2005/2006 studiju gadā mācījās 82 studenti. Pilsētā darbojas arī Siguldas Mākslas skola un Siguldas Mūzikas skola, kuras izvietojušās "Baltā flīģeļa" ēkā. Kopumā visas šīs izglītības iespējas ar dažādajiem pulciņiem nodrošina iespējām bagātu izglītību.

Demogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Siguldas novadā reģistrēti gandrīz 15 tūkstoši iedzīvotāju, lielākā daļa — gandrīz 10 tūkstoši no tiem ir cilvēki darbspējas vecumā. Iedzīvotāju skaits palielinās ne tikai migrācijas rezultātā, bet arī dzimstībai pārsniedzot mirstību. 2007.gadā piedzimis par 50 bērniem vairāk nekā reģistrēts aizsaulē aizgājušo skaits.

2014. gada sākumā novadā reģistrēti 17117 iedzīvotāji, un to skaits pastāvīgi turpina pieaugt gan migrācijas, gan dabiskā pieauguma rezultātā.

Demogrāfijas dati par Siguldu bieži vien ir iekļauti kopējos Siguldas novada datos. 2005. gadā novadā dzīvoja 14933 iedzīvotāji, no kuriem 86% (12834) bija latvieši, 9% (1395) – krievi, 2% (222) – baltkrievi un 3% (482) – citas tautības. Pēc 1990. gada iedzīvotāju skaits samazinājās gan iedzīvotāju emigrācijas uz Krieviju dēļ, gan uz Rietumiem, arī dabiskais pieaugums ir bijis negatīvs. Laikaposmā no 1989. līdz 2005. gadam iedzīvotāju skaits ir samazinājies par 4,3%. Pētot 21. gs. datus, jāsecina, ka pilsētas iedzīvotāju skaits 2005. gadā, salīdzinot ar skaitu 2001. gadā, ir samazinājies par 168 cilvēkiem. Piemēram, 2004. gadā piedzima 85 bērni, bet nomira 121 cilvēks, migrācijas saldo bija −29. Kaut gan kopumā Rīgas rajonā migrācijas saldo ir pozitīvs, Siguldā tas tomēr ir negatīvs. Līdz ar to pilsētā 2005. gadā dzīvoja 10603 cilvēki, par 65 mazāk kā 2004. gadā, blīvums – 579,4 cilv/km². Galvenie zemās dzimstības rādītāji ir kā citur Latvijā: ģimenes prestiža krišanās, karjeras izvēle par sliktu ģimenei, zems materiālais stāvoklis, laulības vecuma pieaugums. Negatīvo dabisko pieaugumu lielā mērā ietekmē arī augstā mirstība. Tomēr kopumā jāsaka, ka, par spīti šiem faktiem, Siguldas iedzīvotāju skaits laikaposmā no 1909. līdz 2000. gadam pieaudzis vairāk nekā desmit reižu. Attiecībā uz vecuma grupām jāsaka, ka diezgan strauji ir samazinājies personu skaits līdz darbaspējas vecumam, piemēram, 1996. gadā tādu personu bija 27,5%, bet 2000. gadā tikai 19,1%. Darbaspējas vecuma skaits ir nedaudz palielinājies, no 54,5% 1996. gadā līdz 58,6% 2000. gadā. Raksturīga ir novecošanās, jo personu skaits virs darbaspējas vecuma no 18% 1996. gadā ir palielinājies līdz 22,3% 2000. gadā.

Sadraudzības pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Siguldas sadraudzības pilsētas:

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās pagastu dalījumā» (PDF). Iedzīvotāju reģistra statistika uz 01.01.2016. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. 2016. gada 1. janvārī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]