Itālijas eiro monētas

Vikipēdijas lapa

Itālijas eiro monētas ir eiro monētas, kuras izdevusi Itālija.

Valsts puses izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Katras denominācijas monētām ir savs valsts puses dizains, bet tos vienojošā tēma ir ievērojami Itālijas mākslas darbi un arhitektūras pieminekļi. Uz 1 centa monētas attēlota 13. gadsimta pils Kasteldelmonte, kas atrodas Itālijas dienvidu reģiona Apūlijas Andrijas pilsētā un ir UNESCO Pasaules mantojuma objekts. Uz 2 centu monētas attēlots 19. gadsimta otrajā pusē celtais Mole Antonelliana tornis, kas kļuvis par vienu Turīnas pilsētas simboliem. Uz 5 centu monētas attēlots Kolizejs — amfiteātris Romā, kas ir viens no vispazīstamākajiem Romas impērijas arhitektūras paraugiem pasaulē. Uz 10 centu monētas ir Veneras seja no renesanses mākslinieka Sandro Botičelli gleznas "Veneras dzimšana". Uz 20 centu monētas ir futūrisma mākslas paraugs — Umberto Bočioni 1913. gada skulptūra. Uz 50 centu monētas attēlota seno romiešu statuja — Romas imperators Marks Aurēlijs zirga mugurā. Uz 1 eiro monētas ir Leonardo da Vinči zīmējums Vitrūvija cilvēks, kas attēlo cilvēka ķermeņa proporcijas un tika izvēlēts, lai simboliski atgādinātu, ka cilvēks ir visu lietu mērs un nauda kalpo cilvēkam, nevis cilvēks naudai. Uz 2 eiro monētas ir renesanses mākslinieka Rafaēla zīmēts rakstnieka un filozofa Dantes Aligjēri portrets. Valsts identifikators uz Itālijas monētām ir stilizēts valsts nosaukuma itāliski Repubblica Italiana — burts R uz kura ir burts I.

0,01 € 0,02 € 0,05 €
1 centa monēta 2 centu monēta 5 centu monēta
0,10 € 0,20 € 0,50 €
10 centu monēta 20 centu monēta 50 centu monēta
1,00 € 2,00 € 2 € monētas josta
1 eiro monēta 2 eiro monēta 2 eiro monētas josta

2 eiro apgrozības piemiņas monētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Itālija 2 eiro piemiņas monētas izdod kopš 2004. gada un ir viena no aktīvākajām piemiņas monētu izdevējām. 2007., 2009. un 2012. gadā izdotās Eiropas ekonomiskajai vienotībai veltītas monētas izdeva visas eirozonas valstis kopā. Bez 2 eiro piemiņas monētām Itālija ir izdevusi vairākas piemiņas monētas, kas nav paredzētas apgrozībai.

Īpašas iezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz Itālijas monētām ir kaltuves zīme — burts R, kas apzīmē Romu — un gravieru iniciāļi, kas uz katras monētas ir atšķirīgi.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]