Luksemburgas eiro monētas

Vikipēdijas lapa

Luksemburgas eiro monētas ir eiro monētas, kuras izdevusi Luksemburga.

Valsts puses izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Luksemburgas likumdošana paredz, ka uz visām monētām jābūt attēlotam Luksemburgas lielhercogam. Luksemburgas monētu valsts pusē izmantoti trīs nedaudz atšķirīgi dizaini ar lielhercoga Anrī attēlu. Uz monētām ir uzraksts ar valsts nosaukumu luksemburgiešu valodā. Pašreizējais dizains neatbilst jaunākajām eiro monētu dizaina vadlīnijām, kas nosaka, ka Eiropas Savienības karoga zvaigznes visām valstīm jāatveido vienādi — aplī gar monētas ārmalu, neiekļaujot tajā nacionālā dizaina elementus.

0,01 € 0,02 € 0,05 €
1 centa monēta 2 centu monēta 5 centu monēta
0,10 € 0,20 € 0,50 €
10 centu monēta 20 centu monēta 50 centu monēta
1,00 € 2,00 € 2 € monētas josta
1 eiro monēta 2 eiro monēta 2 eiro monētas josta

2 eiro apgrozības piemiņas monētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Luksemburga 2 eiro piemiņas monētas izdod kopš 2004. gada. Luksemburga izdod Luksemburgas lielhercogiem veltītu monētu sēriju.

Gads Attēls Apraksts
2004 Lielhercogs Anrī un viņa monogramma
2005 Lielhercogs Anrī un lielhercogs Ādolfs. Veltīta lielhercoga Anrī 50. dzimšanas dienai un 5 gadu valdīšanas jubilejai un lielhercoga Ādolfa nāves 100. gadadienai.
2006 Lielhercogs Anrī un viņa dēls kroņprincis Gijoms. Veltīta prinča 25. dzimšanas dienai.
2007 Lielhercogs Anrī un lielhercogu pils Luksemburgā
2008 Lielhercogs Anrī un Bergas pils
2009 Lielhercogs Anrī un lielhercogiene Šarlote. Veltīta lielhercogienes tronī kāpšanas 90. gadadienai
2010 Lielhercogs Anrī un viņa ģerbonis
2011 Lielhercogs Anrī, lielhercogs Žans un lielhercogiene Šarlote. Veltīta toreizējā kroņprinča Žana iecelšanas par Luksemburgas reģentu piecdesmitgadei
2012 Lielhercogs Anrī un lielhercogs Gijoms IV ar Luksemburgas panorāmu fonā
2012 Lielhercogs Anrī un kroņprincis Gijoms ar savu līgavu grāfieni Stefāniju de Lanuā. Veltīta prinča kāzām.
2013 Luksemburgas himnai veltīta monēta
2014 Luksemburgas neatkarības 175. gadadienai veltīta monēta

Bez šīs sērijas Luksemburga ir izdevusi trīs Eiropas ekonomiskajai vienotībai veltītas monētas, kuras izdeva visas eirozonas valstis kopā, taču, tā kā Luksemburgas likumdošana prasa, lai uz visām monētām būtu valdošā lielhercoga portrets, tām ir nedaudz mainīts dizains, iekļaujot lielhercoga attēlu kā latento attēlu, kas redzams pagriežot monētu noteiktā leņķī. Šī tehnoloģija izmantota arī dažu monētu no lielhercogu sērijas dizainā.

Īpašas iezīmes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Uz Luksemburgas monētām ir kaltuves un meistaru zīmes, kā arī dizaineres iniciāļi. Dizaineres iniciāļi, kas atrodami uz standarta apgrozības monētām, ir stilizēti burti YGC, kas pieder Ivetai Gastoērai-Klērai. Tā kā monētas netiek kaltas Luksemburgā, tad zīmes uz tām pieder dažādām citu valstu kaltuvēm. Uz līdz 2005. gadam kaltajām monētām ir Nīderlandes karaliskās kaltuves zīme — Merkura zizlis. Uz 2005. un 2006. gadā kaltajām monētām ir Somijas naudas kaltuves logo un burts S, bet uz 2007. un 2008. gadā kaltajām monētām — pārpilnības rags, kas ir Parīzes naudas kaltuves filiāles logo, un burts F. Burti abos gadījumos ir saīsinājums no valsts, kurā monētas kaltas, nosaukuma. Kopš 2009. gada monētas atkal tiek kaltas Nīderlandē. Meistaru zīmes uz Nīderlandē kaltajām monētām ir loks ar bultu un zvaigzne (meistars Eriks J. van Shauvenburgs) uz ar 2002. gadu datētajām monētām, kas kaltas 2000.gadā, un trīsmastu burukuģis (Mārtens Brauvers) uz visām pārējām šai valstī kaltajām monētām. Uz Francijā kaltajām monētām meistara zīme ir mežrags, vilnis un zivs (Ibērs Larivjērs).