Jēkaba Alkšņa Rīgas Kara aviācijas augstākā inženieru skola

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jēkaba Alkšņa Rīgas Kara aviācijas augstākā inženieru skola (RKAAIS)
Рижское Высшее Военное Авиационное Инженерное Училище имени Якова Алксниса
Jēkaba Alkšņa Rīgas Kara aviācijas augstākā inženieru skola (RKAAIS)
RKAAIS karogs Krievijas Federācijas Bruņoto spēku Centrālajā muzejā
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola (Rīga)
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola (Latvija)
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola (Eiropa)
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola
Rīgas Kara Aviācijas Augstākā Inženieru skola
Dibināta 1938. gadā
izformēta 1993. gadā
Tips PSRS kara augstskola
Finansējums Flag of the Soviet Air Force.svg PSRS Gaisa karaspēki
Atrašanās vieta Ezermalas iela 2,
Valsts karogs: Padomju Savienība Rīga, Latvijas PSR, PSRS (tagad Karogs: Latvija Latvija)
56°59′34″N 24°11′39″E / 56.992789°N 24.194298°E / 56.992789; 24.194298Koordinātas: 56°59′34″N 24°11′39″E / 56.992789°N 24.194298°E / 56.992789; 24.194298
Mājaslapa www.rvvaiu.ru

Jēkaba Alkšņa Rīgas Kara aviācijas augstākā inženieru skola (RKAAIS; krievu: Рижское высшее военное авиационное инженерное училище имени Якова Алксниса, РВВАИУ) bija Jēkaba Alkšņa vārdā nosaukta PSRS gaisa spēku augstākās militārās izglītības iestāde. RKAAIS ēku kompleksu Rīgā uzbūvēja par PSRS armijas līdzekļiem, un no 1967. līdz 1993. gadam karaskola darbojās kā karabāze slēgtā, apsargājamā zonā.

Līdz 1992. gadam aviācijas kara skolā četrās fakultātēs tika apmācīti vairāk nekā 10 tūkstoši militāro inženieru gaisa spēku galvenajās ekspluatācijas specialitātēs. Tagad tās ēkās Ezermalas ielā 2 atrodas Rīgas Tehniskās universitātes Transporta un Mašīnzinību fakultāte.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Augstākā Jūras aviācijas skola[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rīgas Jēkaba Alkšņa augstākā kara aviācijas inženieru skolas (RAKAIS) absolventa krūšu nozīmīte (1972. gada paraugs).
RAKAIS kursantu piedurkņu zīmotne.
Bijusī Rīgas Jēkaba Alkšņa augstākās kara aviācijas inženieru skola no putna lidojuma (2020).

Par RKAIS pirmsākumu uzskata 1938. gadā Jejskā pie Azovas jūras organizētos kursus speciālo dienestu virsniekiem. Pēc Ziemas kara 1940. gadā Jūras kara aviācijas speciālo dienestu skolu stratēģisku iemeslu dēļ pārcēla uz Karēļu-somu PSR pilsētu Sortavalu. Pēc militārās nozares vadītāju rīkojuma bijušajā Somijas teritorijā izveidoja dažādas militārās struktūras. Sakarā ar padomju-somu kara atsākšanos 1941. gadā skolu evakuēja uz Molotovu. Uz turieni tika nosūtīti vadošie eksperti, aviācijas jomā priekšmetu pasniedzēji, kuri 1942. gadā izveidoja sakaru nodaļu.

Jūras spēku aviācijas sakaru skola[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc Otrā pasaules kara beigām 1945. gadā to pārdēvēja par Jūras spēku aviācijas sakaru skolu (krievu: Военное морское авиационное училище связи, ВМАУС). Pēc kara beigām skola tika pārcelta uz Novohradu-Volinsku. Šis lēmums daļēji ir saistīts ar vispārējo politiski motivēto tendenci rūpnieciski attīstīt Ukrainas PSR rietumu daļu. Turklāt tur jau pirms kara tika dibināta kājnieku skola, kas kļuva par aviācijas sakaru skolas bāzi. Mācības oficiāli sākās 1946. gada 1. novembrī. 1947. gada 7. maijā skolai tika piešķirts Sarkanais karogs.

Pirmie absolventi bija augstākās klases radiotehnikas speciālisti, un vēlāk kursantus pieņēma no staršinām (vecākiem virsseržantiem) un mičmaņiem (virsniekvietniekiem), kuri pēc kursu pabeigšanas ieņēma virsnieku amatus jūras aviācijas sistēmā. Līdz 1940. gadu beigām efektīvas vadības dēļ skola tika uzskatīta par elitāru. Virsnieki ar skolas diplomu apkalpoja jūras gaisa kuģu radiosakaru iekārtas, kā arī pārraudzīja uz zemes esošo radionavigācijas staciju darbību. Jāatzīmē, ka viena no ВМАУС filiālēm apmācīja šifrēšanas speciālistus darbam kodēšanas mašīnās, piemēram, nacistu ENIGMA. Kopumā līdz 1949. gadam skola absolvēja četras specialitātes (līdz 1953. gadam izglītības iestāde ievērojami paplašināja savu profilu līdz desmit specialitātēm).

1952. gada maijā PSRS Bruņoto spēku Ģenerālštābs nolēma Jūras karaspēka aviācijas sakaru skolu pārcelt uz Rīgu, lielāko Baltijas rūpniecības centru. Uz Rīgu, saskaņā ar dažādu nodaļu lēmumiem, pakāpeniski pārcēla karaspēka tehniskās skolas. Jūras karaspēka skola atradās speciāli ierīkotā un aprīkotā teritorijā Ķīšezera krastā Ezermalas ielā 2.

Rīgas kara aviācijas augstākā inženieru skola[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Rīgas kara aviācijas augstākā inženieru skola

1957. gadā skola tika nodota mācību iestādēm, kas atrodas PSRS Gaisa karaspēku nodaļā, tādēļ to pārdēvēja par Rīgas kara aviācijas radiotehnikas skolu (РВАРТУ). 1967. gadā skola tika reorganizēta — tā ieguva augstākās kara skolas statusu: Rīgas kara aviācijas augstākā inženieru skola (РВВАИУ). Tajā pašā 1967. gadā skolai tika piešķirts Sarkanās Armijas Gaisa Spēku komandiera (kopš 1931. gada) Jēkaba Alkšņa vārds. Nosaukums, kas palika līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai, tika piešķirts 1973. gadā.

Inženieru personāla apmācība tika veikta četrās pilna laika izglītības fakultātēs:

  • lidmašīnu un dzinēju (СД);
  • aviācijas aprīkojuma (AO);
  • radioelektronisko iekārtu (РЭО);
  • aviācijas ieroču (AB). kopš 1989. gada.
  • tālmācības fakultāte.

Kopumā izglītojošās aktivitātes skolā bija vērstas uz valsts gaisa spēku frontes aviācijas inženieru apmācību. Skola kļuva par augstāko mācību iestādi. Vairāk nekā 50% no apmēram 170 pasniedzēju un pētnieku bija ar zinātņu akadēmiskiem grādiem un pakāpēm, no kuriem 12 bija zinātņu doktori un profesori. Skola izveidoja arī savu akadēmisko padomi, kas katru mēnesi aizstāvēšanai pieņēma vienu vai divas disertācijas zinātņu kandidātu grāda iegūšanai.

Skola veica zinātniskus pētījumus, kas saistīti ar gaisa kuģu uzlabošanu, kara gaisa kuģu uzticamību, izturību, ekspluatāciju un apkopi. Skolai bija moderna izglītības un materiālā bāze, ieskaitot mācību lidlauku Skultē, skolas angāru ar slepenu aviācijas kara tehniku, septiņas pētniecības laboratorijas, lidmašīnu simulatorus, datoru centru, doktorantūru utt.

РВВАИУ absolventu izglītības līmenis tika pielīdzināts militārās akadēmijas līmenim. Skolas augstāko statusu uzsvēra arī fakts, ka tā oficiāli patronēja 29 izglītības mācību iestādes un vidusskolas (kas bija raksturīgi padomju laika izglītības tradīcijām), organizējot kara aviācijas skolēnu klubus un aviācijas radionavigācijas amatieru klubus, no kurienes skolā ienāca daudz absolventu. Viena no skolas tradīcijām, kas kļuva par sava veida vizītkarti, bija kopīgs ikgadējais brauciens uz Jēkaba Alkšņa dzimto vietu — Naukšēniem. Līdz 1989. gadam РВВАИУ kadeti saskaņā ar eksāmenu rezultātiem tika uzņemti no skolu absolventu vidus lidmašīnu un dzinēju fakultātē (1.) un aviācijas aprīkojuma fakultātē (2.). Viņi mācījās 5 gadus un trīs mēnešus, nodzīvoja 3 gadus kazarmās un 2 gadus kazarmu tipa hosteļos. Galvenās skolas ēkas atradās Mežaparkā Ezermalas ielā 2, bet mācību ēkas bija arī Vecrīgā Jēkaba kazarmās.

Pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas deklarācijas pieņemšanas 1990. gada 15. maijā Alkšņa karaskolas kursanti kopā ar Baltijas kara apgabala virsniekiem piedalījās Interfrontes mītiņā pie Latvijas Republikas Augstākās Padomes ēkas.

1991. gadā notika pēdējā Jēkaba Alkšņa Rīgas kara aviācijas augstākā inženieru skolas kursantu uzņemšana bez absolvēšanas.

Likvidācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Saskaņā ar plānu, kuru 1992. gada 30. jūnijā apstiprināja Krievijas Gaisa spēku virspavēlnieks un 21. augustā Gaisa spēku Nacionālais ģenerālštābs, kā arī saskaņā ar karaspēka izvešanas no Baltijas valstīm plānu, sākās Rīgas gaisa kara spēku izvešana un izformēšana. Fakultāšu kadeti, virsnieki un aprīkojums tika sadalīti starp Tambovas, Irkutskas un Voroņežas augstākās inženieru aviācijas kara skolām.

1993. gadā Jēkaba Alkšņa Rīgas kara aviācijas augstākā inženieru skola tika izformēta. Pēc skolas slēgšanas teritorija uz vairākiem gadiem tika atstāta neapsaimniekota, tādēļ liela daļa PSRS atstātā mantojuma tika pazaudēta. Vēlāk uz bijušās karaspēka skolas telpām tika pārcelta RTU Transporta un Mašīnzinību fakultāte.

Ievērojami absolventi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Starp ievērojamākajiem absolventiem, kas beiguši РВВАИУ, ir minami:

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]