Lielie Kangari (dabas liegums)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Lielie Kangari
Rīgas-Ērgļu ceļš Lielajos Kangaros 2007.JPG
Rīgas—Ērgļu autoceļš (P4) Lielajos Kangaros
Lielie Kangari (Latvija)
Lielie Kangari
Lielie Kangari
Tips dabas liegums
Atrašanās vieta Ogres novads
Ropažu novads
Koordinātas 56°55′53″N 24°44′46″E / 56.93139°N 24.74611°E / 56.93139; 24.74611Koordinātas: 56°55′53″N 24°44′46″E / 56.93139°N 24.74611°E / 56.93139; 24.74611
Platība 1972 ha
Dibināts 1957
Pārvaldes institūcija Dabas aizsardzības pārvalde

Lielie Kangari ir dabas liegums, kas izveidots ap Lielajiem Kangariem — lielāko osu valni jeb grēdu Latvijā. Liegums atrodas Ropažu novadā un Ogres novada Suntažu pagastā.

Dabas liegums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1957. gadā tagadējā Suntažu pagasta teritorijā tika nodibināta dabas aizsardzības teritorija — liegums,[1] 1977. gadā osu grēda izdalīta kā kompleksais dabas liegums. Tas paplašināts 2004. gadā, iekļaujot teritorijā ievērojamas platības Ropažu novadā. Aizsargājamā teritorijā ietilpst gan pati osu grēda, gan arī blakus esošās dabas teritorijas un reti biotopi. Liegumā ietilpst arī Lielais Kangaru purvs un Kangaru ezers. No sastopamajiem augiem 17 sugas ir aizsargājamasm un grēdas piekājē novērojams savdabīgs purva augājs.[2] Dabas lieguma teritorijā Suntažu pagasta daļā atrodas arī neliels Mazās Juglas upes krasta posms kā arī teikās plaši pieminētais Ķoderu pilskalns jeb Lielā Vīra gulta, ko tūristiem viegli atrast, braucot no Rīgas uz Ērgļiem pa P4 ceļu tūlīt aiz Kangaru kalnu grēdas beigām — ap 300 m pirms autobusu pieturas Ķoderes (norāde un taciņa pa labi). Pats pilskalns redzams kā piepacelts divkuprains paugurs pa labi no ceļa. Savukārt blakus Kangaru ezeram izveidotās dabas takas malā atrodas Burlakkalniņš — vieta, kur agrāk slēpušies lielceļu laupītāji, bet Otrā pasaules kara laikā — nacionālie partizāni Ezeriņa vadībā.

Dabas lieguma statusu nosaka Latvijas Republikas Ministru Kabineta 1999. gada 15. jūnija "Noteikumi par dabas liegumiem".

2008. gadā tika slēgta satiksme un 2011. gadā demontētas sliedes dzelzceļa līnijā Saurieši—Ērgļi posmā RemīneAugšciems, kas tieši robežojas ar Kangaru dabas liegumu.

Saimnieciskā darbība lieguma apkārtnē[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielos Kangarus šķērso reģionālais autoceļš P4 (RīgaĒrgļi), kas šajā posmā ir ar īpaši izteiktiem un asiem līkumiem un Latvijas apstākļiem ļoti ievērojamām nogāzēm, kas dažviet pārsniedz 20 metrus. Šis ceļa posms īpašs arī ar to, ka tas pielāgots un izbūvēts atbilstoši kalna reljefam. Tas ir viens no gleznainākajiem, skaistākajiem ceļu posmiem Latvijā. Ziemā, atkalā, kad ir ļoti slidens, šis Rīgas—Ērgļu ceļš, sevišķi posmā no Vāverkroga līdz gandrīz Juglai (vēsturiski — Annasmuižai), ir parastiem autobraucējiem bīstams, taču ļoti iecienīts asu izjūtu profesionāliem autorallija braucējiem.[nepieciešama atsauce] Jaunākā informācija liecina, ka 2013.—2014. gadā AS "Latvijas Valsts ceļi" plāno asfaltēt ceļu P4 cauri Kangaru kalniem posmā Vāverkrogs—Jugla.[nepieciešama atsauce] Drīzumā tiks sākta arī dolomīta karjeru "Dutkas" un "Jaundutkas" ekspluatācija tiešā dabas lieguma tuvumā netālu no Jaundutku, Dutku, Vāverliepu, Ezerkalnu mājām un bijušās Remīnes stacijas, tieši robežojoties ar esošo dabas liegumu.[nepieciešama atsauce] Lai gan ietekmes uz vidi novērtējums bijis pozitīvs, pastāv iespējas, ka dolomīta ieguves dēļ var kristies Kangaru purva gruntsūdens līmenis.[nepieciešama atsauce]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]