Pelēkais ronis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Pelēkais ronis
Halichoerus grypus (Nilsson, 1820)
Pelēkais ronis
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseZīdītāji (Mammalia)
KārtaPlēsēji (Carnivora)
ApakškārtaSuņveidīgie (Caniformia)
VirsdzimtaAirkāji (Pinnipedia)
DzimtaRoņi (Phocidae)
ĢintsPelēkie roņi (Halichoerus)
SugaPelēkais ronis (Halichoerus grypus)
Izplatība
Distribution of the grey seal.png
Pelēkais ronis Vikikrātuvē

Pelēkais ronis (Halichoerus grypus, latviski — 'mazā[nepieciešama atsauce] jūrascūka') ir roņu dzimtas jūras zīdītājs, kas ir izplatīts Atlantijas okeāna ziemeļos, trīs izolētās populācijās: Rietumatlantijas, Austrumatlantijas un Baltijas jūras. Baltijas jūrā visbiežāk ziemeļu un centrālajā daļā. Bieži sastopams arī Latvijā (visbiežāk sastopamā roņu suga), skaitam tendence pieaugt. Latvijas Dabas muzejs pelēko roni ir izraudzījies par 2008. gada dzīvnieku Latvijā.[1]

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sastopami Atlantijas okeāna ziemeļaustrumos un ziemeļrietumos, trīs izolētās populācijās: Rietumatlantijas, Austrumatlantijas un Baltijas jūras.

Pelēko roņu skaits svārstās no 120 000 līdz 135 000 indivīdu. Lielākā daļa, apmēram 80 000, sastopama Lielbritānijas piekrastē. Baltijas jūrā dzīvo ne vairāk par 2000 roņu. Baltijas jūrā visbiežāk ziemeļu un centrālajā daļā. Bieži sastopams arī Latvijā (visbiežāk sastopamā roņu suga), skaitam tendence pieaugt.

Dzīvnieks ir aizsargājams.

Izskats un ieradumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pelēkā roņa tēviņa garums līdz 3,5 m, mātītes - 2,5 m. Tēviņa svars līdz 315 kg, mātītes - 200 kg. Deguns kalpo potenciālā medījuma saošanai. Ūsas uztver vissīkāko ūdens kustību. Roņa labajai redzei nav tik liela nozīme, kā citiem maņu orgāniem. No parastajiem roņiem pelēkos roņus var atšķirt pēc pieres profila un nāsīm, kas atrodas paralēli, nevis V burta veidā. Pelēkajiem roņiem patīk atpūsties un žāvēt kažokus, guļot uz klintīm pie jūras.

Pelēkā roņa dzīves ilgums ir apmēram 40 gadi.

Vairošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzimumgatavību tēviņi sasniedz 6-10 gadu, mātītes 5-6 gadu vecumā. Pārošanās laiks Baltijas jūrā ir martā, bet Lielbritānijas un Norvēģijas piekrastē - septembrī. Grūtniecība ilgst 360-365 dienas un mazuļu skaits ir tikai viens. Baltijas jūrā pelēkais ronis vairojas februārī un martā. Pirms dzemdībām mātītes iznāk uz ledus. Pārošanās notiek jau drīz pēc pēcnācēju dzimšanas. Tēviņi šajā laikā jau agresīvi cenšas sargāt savu teritoriju. Pelēkie roņi, kas dzīvo Atlantijas okeānā, pārojas vēlā rudenī. Mātītes dzemdē tikai vienu mazuli, kas mātes pienu zīž divas trīs nedēļas. Mazuļi pēc piedzimšanas ir pilnīgi balti, bet jau pēc pāris nedēļām sāk mainīt krāsu uz pelēkbrūnu. Šajā laikā mātīte ir gatava jaunai grūtniecībai un pamet mazuļus savā vaļā. Apaugļota mātīte dodas jūrā barības meklējumos. Vecākie un vairāk pieredzējušie tēviņi savus sāncenšus nelaiž krasta vai kraujas tuvumā un tā pievilina sev lielāko daļu mātīšu. Tā kā roņi neveido pastāvīgus pārus, dominējošie tēviņi pārojas ar visām mātītēm, kas vien ir pieejamas. Roņiem ir vēlīnā augļa attīstība - mazuļi dzimst pēc gada.

Dažas dienas vecs mazulis

Barība un medības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Roņi galveno kārt pārtiek no zivīm un dažiem bezmugurkaulniekiem. Lielās acis ar plakano radzeni palīdz labi redzēt pat tumšā ūdenī, taču medījot ir lielāka nozīme ir dzirdes un garšas orgāniem. Arī akls ronis bez grūtībām noķer medījumu. Roņiem nav ārējo ausu, bet ir iekšējais dzirdes aparāts, kas ir ļoti jūtīgs un noderīgs barības meklējumos. Ausu atveres aizveras tā, lai niršanas laikā tajās neiekļūtu ūdens. Roņi līdzīgi kā delfīni, medību laikā izmanto sava veida eholoti. Dzīvnieka deguns un ūsas uztver katru ūdens kustību, ko izraisa peldošs medījums. Lielais jūtīgais deguns tiek izmantots ūdens garšošanai un tā ķīmiskā sastāva izmaiņu noteikšanai. Kad ronis ir noteicis potenciālo upuri, tas dodas medībās. Roņa asinīs ir daudz hemoglobīna, tāpēc zem ūdens tas var atrasties līdz 20 minūtēm. Niršanas laikā samazinās sirdsdarbības frekvence - tā tiek ietaupīts skābeklis.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «2008.gada sugas». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2016. gada 4. martā. Skatīts: 2015. gada 15. janvārī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]