Staņislavs Lems

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Staņislavs Lems
Stanisław Lem
Staņislavs Lems, Krakova (Polija), 30.10.2005
Staņislavs Lems, Krakova (Polija), 30.10.2005
Personīgā informācija
Dzimis 1921. gada 12. septembrī
Valsts karogs: Polija Ļvova, Polija
(Tagad Karogs: Ukraina Ukraina)
Miris 2006. gada 27. martā (84 gadi)
Valsts karogs: Polija Krakova, Polija
Tautība Polis
Dzīvesbiedre Barbara Leśniak
Bērni 1
Literārā darbība
Nodarbošanās Rakstnieks
Valoda Poļu
Rakstīšanas laiks 1946–2005
Žanri Zinātniskā fantastika, filozofija, satīra
Slavenākie darbi "Solāris"
Augstskola Ļvovas Universitāte

Staņislavs Hermans Lems (poļu: Stanisław Herman Lem, dzimis 1921. gada 12. septembrī Ļvovā tagadējā Ukrainā, miris 2006. gada 27. martā Krakovā Polijā) bija poļu zinātniskās fantastikas rakstnieks, filozofs un esejists. Lema grāmatas tulkotas apmēram 40 valodās, to kopējā tirāža pārsniedz 27 miljonus eksemplāru.

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lems dzimis ārsta ģimenē, ticis audzināts katolicisma garā, taču vēlāk kļuvis par ateistu. Studējis medicīnu Ļvovas universitātē, taču studijas pārtraucis Otrais pasaules karš. Nacistiskās okupācijas laikā Lems strādājis par automehāniķi un metinātāju, darbojies pretošanās kustībā. 1946. gadā Lems no Padomju Savienības anektētās bijušās Polijai piederošās teritorijas devās uz Krakovu, kur atsāka medicīnas studijas. Lems izvēlējās nekārtot gala eksāmenus, lai izvairītos no militārā ārsta karjeras. Viņš strādāja par zinātnisko asistentu organizācijā Konwersatorium Naukoznawcze, šajā laikā viņš arī pievērsās literārajai darbībai.

1951. gadā tika publicēts Lema romāns "Astronauti" (Astronauci) (viņa vecākais romāns gan ir "Cilvēks no Marsa" (Człowiek z Marsa), sarakstīts 1946., bet grāmatā izdots tikai 1989. gadā). 1953. gadā Lems apprecēja fiziķi Barbaru Lesņaku (Barbara Leśniak). 1982. gadā, kad Polijā tika izsludināts kara stāvoklis, Lems pameta Poliju un strādāja Rietumberlīnē, bet vēl pēc gada devās uz Vīni, kur arī uzrakstīja divus pēdējos romānus. 1988. gadā viņš atgriezās Polijā. Lema pazīstamākie darbi ir romāni "Solāris" (Solaris, 1961), "Neuzvaramais" (Niezwyciężony, 1964) u.c.

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latviski izdoti šādi Lema darbi:

Pēc romāna "Solāris" motīviem 1972. gadā Andrejs Tarkovskis uzņēma filmu "Solāris". Vēl viena filma iznāca 2002. gadā, tās režisors ir Stīvens Soderbergs.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]