Pāriet uz saturu

Tadžikijas PSR

Vikipēdijas lapa
Tadžikijas PSR
Таджикская Советская Социалистическая Республика
Tadžikijas Padomju Sociālistiskā Republika


19291991
Karogs Ģerbonis
Pamatinformācija
GalvaspilsētaDušanbe
Oficiālā valodatadžiku
Izveidota
PSRS sastāvā:
 - No
 - Līdz
1929. gada 14. oktobris

1929. gada 14. oktobris
1991. gada 9. septembris
Platība
 - Kopā
 - Ūdens (%)
Pēc platības 8. PSRS
143 100 km²
0,3
Iedzīvotāji
 - Kopā 
 - Blīvums
Pēc iedz. . PSRS
5 112 000 (1989)
35,7cilv./km²
Laika josla UTC +5
Oficiālā himnaPadomju Savienības himna
TPSR himnaTadžikijas PSR himna
Oficiālā valūtaPSRS rublis
ApbalvojumiĻeņina ordenis

Tadžikijas PSR bija no 1929. līdz 1991. gadam Tadžikistānas teritorijā eksistējoša padomju republika Padomju Savienības sastāvā.

Pēc tam, kad Krievijas Turkestānu, kā arī Buhāras emirāta un Hivas hanistes teritorijas ieņēma Sarkanā armija, tika izveidota Turkestānas APSR, vēlāk arī Buhāras SPR un Horezmas SPR. 1924. gada 14. oktobrī tās likvidēja un uzbeku un tadžiku apdzīvotajā teritorijā izveidoja Uzbekijas PSR ar Tadžikijas ASPR tās sastāvām. Tomēr jau 1929. gadā no tās atdalīja Tadžikijas PSR.

Tadžikijas PSR kļuva par septīto republiku PSRS sastāvā. Tadžikijas PSR teritorija bija 142,5 tūkstoši kilometru, iedzīvotāju skaits — 1 miljons 150 tūkstoši, 72% iedzīvotāju bija tadžiķi.

1991. gada 31. augustā Tadžikijas PSR Augstākā padome pārdēvēja republiku par Tadžikistānas Republiku (Ҷумҳурии Тоҷикистон).

1991. gada 9. septembrī Tadžikistānas Augstākā padome pasludināja republiku par neatkarīgu valsti.

Tadžikistānas Republika formāli palika PSRS sastāvā līdz pat tās likvidācijai 1991. gada 26. decembrī, jo netika ievērotas 1990. gada 3. aprīļa PSRS likumā "Par kārtību, kādā risināmi jautājumi saistībā ar kādas savienības republikas izstāšanos no PSRS" paredzētās procedūras.

Tadžikijas Komunistiskā partija PSKP ietvaros īstenoja augstāko vadību no tās izveidošanas līdz pat neatkarības iegūšanai. Komunistiskās partijas augstākais orgāns bija Centrālā komiteja (CK), un Tadžikijas Komunistiskās partijas CK pirmais sekretārs bija faktiskais republikas vadītājs.

Tadžikijas PSR bija vienīgais subjekts PSRS Vidusāzijā, kura neveidoja armiju PSRS bruņoto spēku sastāvā. To aizstāja Padomju Savienības Aizsardzības ministrijas vienības, kā arī karaspēks Uzbekistānā un Kazahstānā.

90. gadu sākumā Tadžikijas PSR armija bija mazākā PSRS, un tajā bija vairāk krievu nekā vietējo tadžiku. Armija nespēja efektīvi aizsargāt režīmu, kā tas pierādījās 1990. gada nemieru laikā Dušanbē.

Tadžikijas PSR bija arī sava Iekšlietu un iekšējo karaspēka ministrija, kas bija neatkarīga PSRS Iekšlietu ministrijas struktūrvienība.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]