Zilais valis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par zilo vali. Par citām jēdziena zilais valis nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Zilais valis
Balaenoptera musculus (Linnaeus, 1758)
Pieaudzis zilais valis Klusā okeāna austrumu piekrastē.
Pieaudzis zilais valis Klusā okeāna austrumu piekrastē.
Zilā vaļa salīdzinājums ar cilvēku.
Zilā vaļa salīdzinājums ar cilvēku.
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Zīdītāji (Mammalia)
Kārta Vaļveidīgie (Cetacea)
Apakškārta Plātņvaļi (Mysticeti)
Dzimta Joslvaļu dzimta (Balaenopteridae)
Ģints Joslvaļi (Balaenoptera)
Suga Zilais valis (B. musculus)
Izplatība
Cetacea range map Blue Whale.PNG
Zilā vaļa izplatības areāls iekrāsots zilā krāsā.
Iedalījums

Zilo vali iedala 3 vai 4 pasugās:

  • B. m. brevicauda
  • B. m. intermedia
  • B. m. musculus
  •  ??? B. m. indica
Zilais valis Vikikrātuvē

Zilais valis (Balaenoptera musculus) ir ūdenī dzīvojošs zīdītājs, kurš pieder pie vaļveidīgo kārtas. Tas ir lielākais dzīvnieks pasaulē. Tā garums var sasniegt 20 — 30 metrus, bet masa 100 — 160 tonnas. Sastopami visā pasaulē, galvenokārt Arktikas un Antarktīdas ūdeņos, bet arī visur citur, izņemot Vidusjūras austrumus, Baltijas jūru, Sarkano jūru un Adenas līci. Radniecīgu sugu Japānas vaļu mednieki ir minējuši zilo pundurvali, kas sastopams Indijas okeāna dienvidu daļā.[nepieciešama atsauce][1]

Zobu vietā vaļa mutē atrodas raga plāksnīšu rinda, ko sauc par vaļa bārdu. Tā ir barības filtrēšanas sistēma. Cauri šim milzīgajam sietam izplūst piecas tonnas ūdens, kurā atrodas planktons. Zilajam valim ir apmēram 320 šādu plāksnīšu, kas ir 100 centimetru garas un 55 centimetrus platas. Katras plāksnītes galā ir garu spraugu rindas, pateicoties kurām, tiek aizturētas pat vismazākās barības daļiņas. Kad ūdens ir izfiltrēts, valis ar mēli nolaiza barību. Dienā tas var pārstrādāt vairāk kā 6 tonnas barības. Zilais valis ir skaļākais dzīvnieks pasaulē. Tas izdod līdz 180 decibeliem lielu skaņu. Medījot raida spalgus pīkstienus un svilpienus. Dzīvo parasti baros, dzīves ilgums — līdz pat 80 gadi.

Vide[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vaļi tāpat kā citi jūras zīdītāji, ir cēlušies no sauszemes zīdītājiem. Visticamāk, ka pirms milijoniem gadu barības pārpilnība ir ievilinājusi šos dzivniekus ūdenī. To anatomija pielāgojās jaunajiem dzīves apstākļiem. Vaļi var brīvi pārvietoties jūrā. Tomēr tie sastopami pārsvarā Arktikā un Antarktīdā, kur ir pietiekami daudz planktona. Kad ūdenstilpnes aizsalst, zilie vaļi pārvietojas uz siltajiem tropiskajiem reģioniem, taču tur planktona trūkuma dēļ nākas badoties.

Vairošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zilie vaļi lielākoties peld mazās grupās (2-4 indivīdi). Lielākās grupās tie apvienojas, kad nokļūst labos medību laukos un vairošanās periodā. Tēviņi gatavi dzimumattiecībām, kad sasnieguši 22,5 metru garumu, mātītes - 23 metru garumu. Pārošanās notiek tropu reģionu siltajos ūdeņos, kur reizi 3 gados dzimst 1 mazulis. Grūtniecība ilgst 340-366 dienas. Jaundzimušos klāj tikai plāns apvalks (vecākajiem ir bieza tauku kārta); mazuļi nevarētu izdzīvot, ja piedzimtu aukstā ūdenī. Jaundzimušie ir tikai septiņus metrus gari un sver līdz trīs tonnām. Jaunais valis pārtiek no mātes piena, ko dienā izdzer vairāk kā 600 litru. Barošana ilgst līdz brīdim, kad mazulis sasniedz septiņu mēnešu vecumu un 15 metru garumu.

Barība un medības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atrodoties Antarktīdas tuvumā, vaļi pārtiek tikai no planktona. Peldot arktiskajos ūdeņos, valis pārtiek no trīs veidu vēžiem. Aukstajā ūdenī ir vairāk skābekļa un ogļskābās gāzes nekā siltajos ūdeņos. Tādēļ dzīve aukstajos ūdeņos ir bagātāka un daudzveidīgāka. Neraugoties uz lielo masu, zilais valis pārvietojas ļoti ātri - tas var peldēt ar ātrumu līdz 15 mezgliem stundā. Barību valis ķer nirstot. Arī šeit vaļa spējas ir unikālas - tas līdz 2 stundām var uzturēties 500 metru dziļumā. Tad tas izpeld no dziļuma, lieliem kampieniem ķerot planktonu. Līdz pusei aizverot muti, valis izlaiž ūdeni un aiztur planktonu savā bārdā.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Dzivnieku pasaule,Izdevējs UAB IMP BALTIC, 8 karte, ISBN 9986-9333-7-4 MMII