Kofi Annans

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Kofi Anans, 2007. g.

Kofi Ata Annans (angļu: Kofi Atta Annan, dzimis 1938. gada 8. aprīlī) ir Ganas diplomāts, kurš izpildīja ANO ģenerālsekretāra amata pienākumus no 1997. g. 1. janvāra līdz 2007. g. 1. janvārim (2 termiņus). Kofi Annans bija arī viens no Nobela Miera prēmijas saņēmējiem 2001. g.

Dzīvesgājums[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kofi Annans dzima 1938. g. 8. aprīlī Ganā, mazā provinces pilsētā Kumasi, kur arī ieguva pamatizglītību. Anana ģimene uzskatām par vietējo aristokrātiju, jo abi viņa vectēvi bijuši cilšu virsaiši.

Studiju gaitas Kofi Annans uzsāka Ganas Tehniskajā univesitātē, bet vēlāk studijas tika turpinātas ASV. 1961. - 1962. g. Annans apguva ekonomiku aspirantūras kursos Ženēvas Starptautisko problēmu pētījumu institūtā. Vēl desmit gadus vēlāk Ananam tika piešķirta Slona stipendija studijām Masačūsetas Tehnoloģijas institūtā un tur ieguva maģistra grādu vadības nozarē.

Kofi Annans ir precējies ar zviedru juristi un mākslinieci Nani Mariju Annanu. Iepriekšējā laulība ar nigērieti Titi Alakiju tika šķirta 1970.-to gadu beigās. Viņam ir arī pameita, kura dzimusi Nanes Marijas pirmajā laulībā.

Darbība ANO[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karjeras sākumgadi[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

1962. g. uzsāk savu darbību ANO Pasaules Veselības Organizācijā un kopš tā laika pastāvīgi strādāja dažādās ANO struktūrās un amatos Etiopijā, Šveicē, Ēģipte, ASV un citur.

Annans ir bijis ANO ģenerālsekretāra palīgs programmu plānošanā, budžeta un finanšu lietās, ANO inspektors. 1993. g. 1. martā Annans kļuva par ANO ģenerālsekretāra vietnieku miera uzturēšanas operācijās. Pēc tam viņš bija speciālais ANO pārstāvis Dienvidslāvijā un speciālais sūtnis NATO. 1996. g. viņš atkārtoti ieņēma ANO ģenerālsekretāra vietnieka amatu.

Šajā laika periodā tikai divus gadus Annans nebija saistīts ar ANO: 1974. - 1976. g. viņš bija izpilddirektora Ganas tūrisma attīstības kompānijā un vienlaikus arī valdes loceklis tajā, kā arī Ganas tūrisma padomes darbinieks.

ANO ģenerālsekretārs[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kofi Annans bija ANO ģenerālsekretārs divus amata termiņus - no 1997. g. 1. janvāra līdz 2007. g. 1. janvārim.

Annans īpašu uzmanību veltīja tieši ekonomikas attīstības jautājumiem. 2000. g. septembrī Kofi Annans rīkoja vienu no nozīmīgākajiem forumiem ANO vēsturē: Tūkstošgades sammitu. Tajā piedalījās valstu līderi no vairāk nekā 1500 reģioniem un valstīm.

Priekštecis:
Butross Butross-Gali
ANO ģenerālsekretārs
19972006
Pēctecis:
Pans Kimuns
Priekštecis:
Kims Tedžuns
Nobela Miera prēmija
2001
kopā ar ANO
Pēctecis:
Džimijs Kārters