Lūznavas pagasts

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Špēļu ciems)
Jump to navigation Jump to search
Lūznavas pagasts
Lūznavas pagasts LocMap.png
Novads: Rēzeknes novads
Centrs: Lūznava
Platība: 74,2 km2
Iedzīvotāji (2020): 876[1]
Blīvums: 11.8 iedz./km2
Izveidots: 1945. gadā
Mājaslapa: www.luznava.lv
Lūznavas pagasts Vikikrātuvē

Lūznavas pagasts ir Rēzeknes novada teritoriāla vienība tā dienvidu daļā. Robežojas ziemeļos ar Ozolaines pagastu, austrumos ar Čornajas pagastu, dienvidos ar Mākoņkalna un Maltas pagastiem, rietumos ar Silmalas pagastu. Pagasta centrs atrodas Lūznavā.

Daba[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Hidrogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ezeri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dupānu ezers, Harčenku ezers, Rubčinskas ezers, Serpovkas ezers, Špogu ezers, Viertiukšņa ezers, Zosnas ezers. Pagastā atrodas daļa no Latvijas otrā lielākā ezera — Rāznas ezera.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pagastā agrāk atradās Laizēnu muiža, Lūznavas (Dlužņevas, Glužņevas) nosaukums cēlies no tās īpašnieku brāļu Dlužņevsku vārda. 1870. gados viņi pārdeva savus īpašumus ģenerālim Staņislavam Kerbedzim, pēc kura projekta esot uzcelta Lūznavas muiža (1905-1911) un izveidots parks.

1945. gadā Rēzeknes apriņķa Maltas pagastā izveidoja Špēļu ciema padomi. Špēļu ciems ietilpis Maltas (1949-1959) un Rēzeknes (pēc 1959. gada) rajonos. Špēļu ciemam 1954. gadā pievienoja likvidēto Vertukšņas ciemu, 1960. gadā padomju saimniecības "Malta" un sanatorijas "Rāzna" teritorijas pievienoja Maltas strādnieku ciematam, 1965. gadā Špēļu ciemam pievienoja daļu no Maltas lauku teritorijas, 1971. gadā — daļu likvidētā Bumbišķu ciema un Zosnas ciema padomju saimniecības "Malta" teritoriju. 1989. gadā Špēļu ciemu pārdēvēja par Lūznavas ciemu.[2] 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2009. gadā Lūznavas pagastu kā administratīvo teritoriju iekļāvas Rēzeknes novadā.

Apskates objekti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ismeru vecticībnieku draudzes dievnams

Pagastā ir vairāki apskates objekti. Tie ir:

  1. Lūznavas muiža;
  2. Zosnas muiža;
  3. Zosnas katoļu baznīca;
  4. Ismeru vecticībnieku baznīca.

Iedzīvotāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pagastā apmēram 60% ir latvieši, bet 40% krievi, pārsvarā vecticībnieki.

Apdzīvotās vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Astiki, Dupāni, Grumuži, Harčenki, Ismeri, Kivleņi, Ļadi, Lūznava, Maiziki, Markovka, Mostovaja, Pustoška, Pušbāri, Rabskova, Regži, Rubčinska, Rutki, Serpovka, Skradeļi, Soboļi, Stilbi, Turčāni, Ūzuliški, Veczosna, Vertukšne (Vertukšņa), Višķeri un Zosna

Reliģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pagastā atrodas Ismeru vecticībnieku draudzes dievnams, ka arī Zosnas Svētā Erceņģeļa Miķeļa Romas katoļu baznīca, kura atrodas Zosnas muižas apbūves teritorijā. Tā tika celta 1800. gadā, bet pārbūvēta 1825. gadā. Baznīcā atrodas slavena altārglezna Madonna ar bērnu un krucifikss, kas ir vēl vecāks, nekā pati baznīca.

Saimniecība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Transports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izglītība un kultūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Okupētās Latvijas administratīvi teritoriālais iedalījums. Latvijas Valsts arhīvu ģenerāldirekcija. Rīga, 1997. ISBN 9984-9256-0-9