Pāriet uz saturu

Amerikas Balss

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Amerikas balss)
Raidstacijas "Amerikas Balss" (Voice of America, VOA) logo
VOA intervāla signāls (Yankee Doodle)

Amerikas Balss (angļu: Voice of America (VOA)) ir ASV Valsts departamenta no 1956. gada ASV Informācijas aģentūras (United States Information Agency, USIA) uzturēta starptautiska raidorganizācija, kas izplata ziņas, analītiskus un kultūras raidījumus visā pasaulē.

VOA tika izveidota Otrā pasaules kara laika laikā 1942. gadā kā Stimme Amerikas raidīšanai uz Vāciju un tās okupētajām zemēm. 1947. gadā tā sāka raidīt krievu valodā, 1949. gadā — ukraiņu valodā, 1951. gadā — armēņu, azerbaidžāņu, igauņu, gruzīnu, latviešu un lietuviešu valodā. Pašlaik VOA pārraida saturu vairāk nekā 40 valodās, ieskaitot angļu, spāņu, ķīniešu, arābu, persiešu un daudzas citas. Tā aptver dažādas tēmas, tostarp politiku, ekonomiku, veselību, tehnoloģijas, kultūru un izglītību.

Lai gan VOA tiek finansēta no ASV valdības, tā darbojas kā neatkarīga raidorganizācija, kurai jāievēro "VOA Hartas" principi. Šī harta nodrošina, ka tā darbojas bez politiskās iejaukšanās un saglabā redakcionālo neatkarību.

Raidījumi latviski

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pirmais Amerikas Balss latviešu raidījums notika 1951. gada 3. jūnijā. Sākumā bija 15 minūšu raidījumi trīs reizes diennaktī, vēlāk — divi pusstundu un viens 15 minūšu garš raidījums, ko Latvijā varēja dzirdēt piecos vai sešos dažādos īsviļņu garumos 6:00, 19:00 un 20:30.

1953. gada 21. maijā Latvijas PSR Ministru padome pieņēma sevišķi slepenu lēmumu Nr. 498-ps "Par pasākumiem aizsardzības pastiprināšanai pret naidīgiem radioraidījumiem Latvijas PSR teritorijā", kas uzlika par pienākumu Rīgas, Daugavpils, Liepājas un Ventspils pilsētas izpildkomitejām iedalīt telpas PSRS Sakaru ministrijai traucējošo radioraidītāju iekārtu uzstādīšanai.[1]

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas pusstundu garus raidījumus ar satelīta palīdzību pārraidīja Latvijas radio otrajā programmā 19:00 un 22:00.[2]

2004. gadā Amerikas Balss pārtrauca raidījumus latviešu valodā.[3]

Voice of America tika izveidota 1942. gadā Otrā pasaules kara laikā, sākotnēji kā daļa no kara informācijas pārvaldes. Sākotnēji tās galvenais uzdevums bija sniegt ziņas par ASV un tās sabiedrotajiem, lai cīnītos pret nacistisko propagandu. Pēc kara tā turpināja darboties kā daļa no ASV Informācijas aģentūras (USIA) un vēlāk tika nodota ASV Globālajai mediju aģentūrai (USAGM).

Aukstā kara periodā VOA kļuva par svarīgu līdzekli ASV cīņā pret Padomju Savienību un komunismu. Tas bija viens no galvenajiem informācijas kanāliem, kas nodrošināja alternatīvus ziņojumus padomju propagandai. PSRS teritorijā bija izveidots īpašs radio traucētāju tīkls, kas apgrūtināja arī šīs radiostacijas klausīšanos.[1]

VOA palielināja savu programmu apjomu un dažādību, piedāvājot ziņas, mūziku, kultūras un izglītojošas programmas daudzās valodās. VOA bieži pārraidīja aiz "dzelzs priekškara", nodrošinot cilvēkiem Austrumeiropā un citur neatkarīgu informāciju. Uzsvars tika likts uz demokrātijas vērtībām, brīvību, un cilvēktiesībām.

Aukstā kara beigas izmainīja VOA lomu, kad tā pārtrauca būt tieši vērsta pret komunismu. Tā vietā uzmanība tika pievērsta globālajām tēmām un demokrātijas veicināšanai. Tā sāka vairāk pievērsties reģioniem, kuros bija izteiktas demokrātijas problēmas vai krīzes, piemēram, Tuvajiem Austrumiem un Āfrikai.