Latvijas—Polijas robeža

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Bijušās Zemgales stacijas ēka uz Latvijas—Polijas robežas.

Latvijas—Polijas robeža bija sauszemes robeža starp Latviju un Poliju, kas izveidojās 1920. gadā un palika nemainīga līdz pat Otrajam pasaules karam. Tā bija tikai 105 km gara, šis posms sastādīja tikai 5% no Latvijas robežu kopgaruma jeb 7% no cietzemes robežas.

Izveidošanās vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Robeža ar Poliju radās laikā, kad notika Latvijas—Lietuvas robežu sarunas, Polija 1920. gadā okupēja Viļņas apgabalu, ar to pārtraucot Lietuvas robežas atlikušā posma nospraušanu. Tā kā Tautu Savienība 1923. gadā atzina Polijas tiesības uz šo apgabalu, tad nenospraustā Lietuvas robežas daļa kļuva par Latvijas—Polijas robežu.

Robeža gāja pa agrāko Kurzemes guberņas robežu ar Viļņas un Kauņas guberņām. Tā kā Lietuvas pretenziju dēļ Latvija vilcinājās ar robežas galīgo noteikšanu, Polija sāka prasīt pēc robežas grozījumiem, pēc etniskā principa iekļaujot Polijā sešus Latvijas Ilūkstes apriņķa pagastus.[1] 1929. gada 29. februārī Latvijas un Polijas valdības parakstīja protokolu par robežas jautājumu noregulēšanu. Robežas uzmērīšanas un izbūves darbus uzsāka 1933. un pabeidza 1936. gadā, iedalot 105 km garo robežu četros izbūves rajonos (1. – no robežas tālākā austrumu punkta pie Rosicas ietekas Daugavā līdz Vanagu ezeram; 2. – no Vanagu ezera līdz Mazbornei; 3. – no Mazbornes līdz Riču ezeram; 4. – no Riču ezera līdz faktiskajai robežai ar Lietuvu Kurcuma pagastā pie Grendzes upes). 1938. gadā robežas nospraušanu apstiprināja abu valstu deklarācija.

Pēc Polijas kampaņas 1939. gada septembrī Latvijas—Polijas robežu kļuva par Latvijas-PSRS robežas daļu.

Robežasardze[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas—Polijas robežu sargāja robežsargu 4. bataljona 3 rotas (Subatē, Zemgalē un Priedainē) un 2 vadi, kuros dienēja 65 robežsargi.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Latviešu konversācijas vārdnīcas X. sējuma 20 348 - 20349 slejas

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]