PSRS Jūras kara flote

Vikipēdijas lapa
PSRS Jūras kara flote
Военно-морской флот СССР
PSRS Jūras kara flotes karogs
Valsts Krievijas SFPR (1918–1922)
Karogs: Padomju Savienība PSRS (1922–1991)
Pastāvēšanas laiks 1918—1991
Pakļautība PSRS Aizsardzības ministrija
Daļa no PSRS Bruņotie spēki
Karaspēka veids Jūras spēki
Karavīru skaits 467 000 (1984)[1]
1 053 kuģi (1990)
Militārās operācijas
Komandieri
Komandieri Nikolajs Kuzņecovs

PSRS Jūras kara flote (krievu: Военно-морской флот СССР, ВМФ СССР) bija PSRS Bruņoto spēku jūras spēku atzars. Padomju kara flote, ko bieži dēvēja par Sarkano floti (krievu: Красный флот), Aukstā kara laikā (1945—1991) veidoja lielu daļu no Padomju Savienības stratēģiskās plānošanas konflikta gadījumā ar pretinieku lielvaru, ASV.[2] Aukstā kara laikā padomju flotei bija liela nozīme vai nu konfrontācijā ar Ziemeļatlantijas līguma organizāciju Rietumeiropā, vai varas parādīšanā, lai saglabātu savu ietekmes sfēru Austrumeiropā.[3]

Padomju flote bija sadalīta četrās lielās flotēs: Ziemeļu, Klusā okeāna, Melnās jūras un Baltijas flotē, kā arī Ļeņingradas Jūras spēku bāzē, kas tika komandēta atsevišķi. Tai bija arī mazāki spēki — Kaspijas flote, kas darbojās Kaspijas jūrā, un tai sekoja lielāka flote, 5. eskadra, Vidusjūrā. Padomju flotes sastāvā bija jūras aviācija, jūras kājnieki un piekrastes artilērija.

Padomju flote tika izveidota no Krievijas Impērijas flotes atliekām Krievijas pilsoņu kara laikā. Pēc Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā Krievijas Federācija mantoja lielāko daļu Padomju kara flotes un pārveidoja to par Krievijas Jūras spēkiem, bet mazākas daļas kļuva par pamatu jauno neatkarīgo pēcpadomju valstu flotēm.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]