Pāriet uz saturu

Zemgales artilērijas pulks

Vikipēdijas lapa
Zemgales artilērijas pulka kareivji.
Zemgales artilērijas pulks mācībās 1936. gadā
Zemgales artilērijas pulks mācībās 1939. gadā (britu 18 mārciņu lielgabals).

Zemgales artilērijas pulks bija viens no Latvijas Bruņoto spēku artilērijas pulkiem. Tā formēšana uzsākta 1920. gada janvārī, neilgi pēc Kurzemes atbrīvošanas no Bermonta karaspēka. Pulks atradās 4. Zemgales kājnieku divīzijas sastāvā. Par pulka dzimšanas dienu tiek uzskatīts 1920. gada 12. janvāris, kad kapteinis Voldemārs Šēnfelds, kuram bija uzdots izveidot pulku, parakstīja pirmo pavēli. Pulks bija dislocēts Daugavpils cietoksnī.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par pirmo pulka komandieri dažas dienas pēc pirmās pavēles izdošanas kļuva Ādolfs Zemgalnieks, kurš turpināja pulka formēšanu, veidojot pulku pēc franču artilērijas pulku parauga.

Par pulka kodolu kļuva X artilērijas divizions, kuru 1919. gada 20. decembrī tika uzdots saformēt kapteinim Marovskim. Divizionā ietilpa divas baterijas no artilērijas rezerves (8. un 10.), kuras komandēja attiecīgi virsleitnanti Harijs Lūsis un Jānis Geliņš.

Pirmos lielgabalus pulks ieguva 1919. gada 24. decembrī, kad tos ar kuģi atveda no Francijas uz Liepāju. Tika attransportēta arī munīcija, kā arī pulkā ieradās vairāki franču armijas virsnieki, kas iepazīstināja karavīrus ar lielgabala uzbūvi un darbību.

1920. gada 21. janvārī tika uzsākta XI un XII divizionu formēšana, tādējādi, nobeidzot pulka formēšanu, tajā atradās X, XI un XII divizioni.

Sakarā ar karadarbības atslābumu, pulkam tika dots ilgāks laiks tā formēšanai un karavīru apmācībai. 1920. gada maija sākumā tas tika pārcelts uz Austrumu fronti pret lieliniekiem. Pulks iesaistījās aktīvā karadarbībā Drisas apriņķī, kā arī pabalstīja Polijas karaspēku un veica vairākus izlūkgājienus. Šajā frontē palika līdz pat Atbrīvošanas kara beigām, kad tika pārvietots uz Daugavpils cietoksni, kur arī atradās pulka dislokācijas vieta. Atbrīvošanas kara laikā sniedzis lielu atbalstu savas divīzijas kājnieku pulkiem.

1924. gada 18. oktobrī Zemgales pilsētu un apriņķu pašvaldības pulkam uzdāvināja sudraba taures.

Pulka komandieri[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Mēnešraksts "Kadets" Nr.1(50) 1935. gada janvāris