Arhibīskaps

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Palermas arhibīskaps Paolo Romeo

Arhibīskaps (latīņu: archiepiscopus, grieķu: archiepiskopos) ir vecākais jeb galvenais bīskaps.[1] Titulārbīskaps (latīņu: titulus — ‘nosaukums, goda nosaukums’) ir arhibīskaps, kurš ir iecelts vairs nepastāvošam Baznīcas apgabalam.[2] Piemēram, Latvijā Rīgas arhidiecēzē ir Tinistas titulārbīskaps Jānis Cakuls.

Arhibīskapa metropolīta tituls nozīmē, ka bīskapa pakļautībā un vadībā ir ne tikai viņam uzticētā bīskapija-diecēze, bet arī baznīcas province jeb Metropolija, kas sastāv no vairākam bīskapijām. Latvijas bīskapijas pēc Reformācijas tika iekļautas Žemaitijas arhibīskapijā, kuras bīskaps atradās Kauņā un Mogiļevas arhibīskapijā, kuras bīskaps atradās Sanktpēterburgā. Rīgas bīskapijas atjaunošana notika 1918.gadā, bet arhibīskapijas statusu tā atguva 1923. gadā. Ar Pāvesta Pija XI bullu Plurimum Sane 1938. gada 8. maijā tika dibināta Rīgas Metropolija, kura ietvēra sevī četras bīskapijas- Rīgas arhibīskapija, Liepājas, Jelgavas un Rēzeknes-Aglonas bīskapijas.

Arhibīskapam ir garīga un administratīva atbildība par viņam uzticēto baznīcu, kas pastāv arhidiecēzē vai arhibīskapam-metropolītam-Metropolijā. Rīgas arhibīskapa — metropolīta uzdevums ir pārvaldīt savu diecēzi — Rīgas arhidiecēzi un pārējās diecēzēs lūkoties, lai rūpīgi tiktu saglabāta ticība un Baznīcas disciplīna, bet notiektos apstākļos Pāvests metropolītam var dot īpašas pilnvaras un uzticēt kādus papildus uzdevumus.[3] Metropolīta amata zīme ir pallijs.

Arhibīskapus, tāpat kā pārējos bīskapus izvēlas un nominē Romas pāvests, kuram arhibīskapi un bīskapi ir tieši pakļauti.

Latvijas Romas katoļu Baznīcā no 1991. gada 8. maija, kad Romas pāvests Jānis Pāvils II atjaunoja Rīgas arhidiecēzes hierarhisko vadību, līdz 2010. gada 21. augustam arhibīskaps-metropolīts bija Kardināls Jānis Pujats, no 2010. gada 21. augusta viņa pilnvaras pārņem arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Pie bīskapa insignijām pieder: gredzens, gana zizlis, mitra, krūšu krusts, ka arī pallijs- arhibīskapiem-metropolītiem.[4] Ikdienā arhibīskaps nēsā liturģisko apģērbu — sutanu.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Henriks Trūps. Katoļu baznīcas vēsture. Rīga: Avots, 1992
  2. >Henriks Trūps. Katoļu baznīcas vēsture. Rīga: Avots, 1992.338.lpp.
  3. www.catholic.lv
  4. Katoļu baznīcas vēstnesis, 15-5.lpp.2010.14.08.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]